Język:

Miejsca

Południoworoztoczański Park Krajobrazowy

Parki narodowe, parki krajobrazowe, rezerwaty przyrody, obszary Natura 2000

Województwo:
Podkarpackie
Królestwo:
Roztocze
Odległość od Green Velo
5.33 km
Kontakt
Adres:
Aleja Przyjaźni 5
Telefon:
+48 16 631 34 55
Adres e-mail:
Strona www:

Południoworoztoczański Park Krajobrazowy powołano w 1989 r. w celu ochrony najcenniejszych przyrodniczo obszarów Roztocza Wschodniego, zwanego Południowym. Obszar jest szczególnie cenny pod względem geologicznym oraz faunistycznym. Obszar jest bardzo zalesiony, a dominują lasy bukowe, jakże odmienne od nieodległej Puszczy Solskiej, któa jest sosnowa (buk ma na obszarze parku swoją północną granicę występowania).

 

Przez Roztocze Południowe przebiega Europejski Dział Wodny rozdzielający zlewiska Morza Czarnego i Bałtyckiego. Można odnaleźc miejsca, gdzie w niewielkiej odległości od siebie źródełka prowadzą wodę do dwóch różnych mórz. Ponadto czestym widokiem na Roztoczu są wychodnie skalne w postaci margli czy wapieni np. Monastyr. Również na Roztoczu obecne sa kamieniołomy np. w Starym Bruśnie, gdzie wydobywano wapienie służące do wyrobu cennego kamieniarstwa nagrobnego i sakralnego. Na niektórych ciekach tworzą się kaskady wodne np. Kaskady Sopotu. Na terenie parku znajduje się rezerwat Kobyle Jezioro, gdzie swoje źródła ma rzeka Tanew. W Dziewięcierzu powstał rezerwat Sołokija, chroniący stanowisko największych w Polsce jałowców. Gdzieniegdzie pojawiają się ostańce skalne, nierzadko owiane aurą legendowej tajemniczości np. Diabelski Kamień koło Werchraty czy Świątynia Słońca w Nowinach Horynieckich. Na terenie parku występują ryś, wilk, łoś czy jeleń. 

 

Obszar parku obfituje w pamiątki historii. W masywie Wielkiego Działu i Hrebcianki znajduje się duże nagrodzenie bunkrów Linii Mołotowa z II wojny światowej. Można w lasach odnaleźć pamiątki po walkach UPA czy wysiedleniach podczas akcji Wisła np. Monastyr, Dahany czy Stare Brusno. Burzliwą historię tych ziem przypominają liczne cmentarze wojenne czy kapliczki przydrożne. W wielu miejscowościach znajdują się warte uwagi cerkwie czy pozostałości po nich m.in. Prusie, Wola Wielka, Dziewięcierz-Moczary, Nowe Brusno czy Łówcza. 

 

Głównym ośrodkiem parku jest Horyniec-Zdrój, gdzie zgromadzone jest najwięcej miejsc noclegowych. Obszar parku jest dość słabo zaludniony, więc najeży pamiętac o odpowiednim przygotowaniu do wycieczki. Ponadto należy wiedzieć o bliskości granicy i możliwości kontroli ze strony służb granicznych. Gęsta sieć szlaków rowerowych umożliwia wybór doskonałego miejsca na aktywny wypoczynek.

 

Informacje praktyczne:
Aleja Przyjaźni 5
37-620 Horyniec-Zdrój
tel. +48 16 631 34 55
mail: parki@zpkprzemysl.pl
www.zpkprzemysl.pl

Wstęp do parku krajobrazowego jest wolny cały rok.

ZGŁOŚ POPRAWKĘ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013