Język:

Miejsca

Milejczyce

Miasta,miasteczka, miejscowości

Województwo:
Podlaskie
Królestwo:
Dolina Bugu
Odległość od Green Velo
4.7 km
Kontakt
Adres:
Szkolna 5, 17-332 Milejczyce
Telefon:
85 657 90 70
Adres e-mail:
Strona www:

Wieś i gmina nieodkryte turystycznie, położone zaledwie 20 kilometrów od granicy z Białorusią. Miejsce, gdzie życie toczy się leniwie, czas biegnie wolniej. Kultury mieszają się tu ze sobą tworząc ciekawą mozaikę.

Jak pokazuje historia, na przestrzeni wieków Milejczyce wielokrotnie zmieniały swoje oblicze. Początki Milejczyc sięgają czasów pogańskich. Wiek XVI to okres nadania miejscowości praw miejskich, Milejczyce stają się ważnym węzłem komunikacyjnym, mieszkańcy to wyznawcy prawosławia i katolicyzmu. Podzielona przynależność wyznaniowa funkcjonuje do dziś, czego odzwierciedleniem są znajdujące się w miejscowości, warte zobaczenia zabytkowe świątynie: śliczny drewniany kościółek św. Stanisława Biskupa i Męczennika oraz cerkiew św. Barbary. W kolejnych wiekach miejscowość traci na znaczeniu, ulega zniszczeniu.

Po pierwszej wojnie światowej Milejczyce tracą prawa miejskie, a wieś zmienia swój charakter na teren letniskowy, gdzie przyjeżdża głównie ludność żydowska. Przed drugą wojną Żydzi stanowią już niemal połowę mieszkańców. O tej części historii przypomina synagoga wybudowana w 1927r. z gwiazdą Dawida na elewacji oraz pozostałość po kirkucie z tablicą upamiętniającą milejczyckich Żydów wywiezionych przez hitlerowców.


Wielokulturowość to tylko jeden z elementów krajobrazu Milejczyc. Przystanek na okolicznej polnej drodze będzie okazją do podziwiania pięknie zdobionych wiejskich domów, przyrody i zaczerpnięcia powietrza na dalszą podróż.

Urząd Gminy Milejczyce
ul. Szkolna 5
17-332 Milejczyce
tel. 85 657 90 70
www.milejczyce.pl

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013