Język:

Wydarzenia

X Międzynarodowy Festiwal Wikingowie z Truso w Elblągu

sobota, 7 lipca 2018, 13:00 - niedziela, 8 lipca 2018, 20:00

Województwo:
Warmińsko-Mazurskie
Królestwo:
Nad Zalewem Wiślanym
Miejsce:
Wyspa Spichrzów ul. Warszawska 55, 82-300 Elbląg

Tegoroczna impreza jest już X edycją Międzynarodowego Festiwalu Wikingowie z Truso w Elblągu.

Inspiracją dla niej było popularyzowanie wiedzy o wielkim średniowieczym emporium handlowym, umiejscowionym nieopodal Elbląga w Janowie Pomorskim.

Legendarnego Truso, zwanego Troją Północy które w 890 roku opisał  Wulfstwan w swoich relacjach  z wyprawy w nieznane Rzymianom obszary północy, poszukiwali naukowcy  już w IXX w. Zostało odnalezione dopiero w 1982r. przez polskiego naukowca - dr .Marka Jagodzińskiego.

Corocznie na festiwalu mamy przyjemność gościć wykonawców znanych środowiskom odtwórców historycznych w całej Europie.

Dzięki współpracy z archeologami z Uniwersytetu Toruńskiego, Biskupina, Kaliningradu czy Elbląga, pozyskaliśmy wsparcie naukowe imprezy. Odwiedzający mają zatem szansę nie tylko na szeroko pojętą rekreację i zabawę, ale na bardzo atrakcyjne, plenerowe lekcje i wykłady  historii czy archeologi. Na miejscu mogą podglądać jak wyglądało życie i praca ludzi średniowiecza. Jak działały urządzenia. Dzięki pokazom i warsztatom, przeprowadzanym przez wybitnych specjalistów, można przyswoić sobie, a często nawet aktywnie uczestniczyć w procesach technologicznych jakimi posługiwano się w tamtej, pełnej tajemnic epoce. Odbywają się koncerty muzyki dawnej. Jest możliwość popływania z Wikingami repliką śrdniowiecznej łodzi.

 

Nadchodzące imprezy

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013