Język:

Wydarzenia

"W świecie tańców narodowych Rzeczpospolitej"

sobota, 11 listopada 2017, 19:00-23:00

Województwo:
Podlaskie
Królestwo:
Suwalszczyzna i Puszcza Augustowska
Miejsce:
Jana Pawła II 5, 16-400 Suwałki

Zespołu Pieśni i Tańca Suwalszczyzna  kontynuując cykl odtwarzania własnych lokalnych tradycji plebejskich i mieszczańskich, jakimi zachwycił nas w widowiskach „W podsuwalskiej oberży” i „Bal w Resursie Obywatelskiej 1914 r.”, tym razem zaprasza na koncert ukazujący koronę polskich tańców narodowych. Tworzą ją polonez, mazur, kujawiak, oberek i krakowiak.

Nowy program jest pewnego rodzaju zwieńczeniem pracy zespołu nad lokalną odrębnością kulturową na tle kultury polskiej. Kostiumy zespołu, kontusze szlacheckie, to rekonstrukcja strojów ogólnonarodowych oraz tzw. mundurów obywatelskich z naszego obszaru, historycznie należącego do województwa trockiego (po 1795 r.).

Prezentowane tańce, jak też ich odmiany oraz pieśni patriotyczne zostaną ukazane przez wszystkie grupy taneczne zespołu, czyli: Filary – grupę koncertową, Patronów – zacnych obywateli Suwałk i Suwalszczyzny z dumą kultywujących lokalne tradycje, Dinozaury – tancerzy z pierwszych składów i Dzieci Suwalszczyzny – najmłodszych artystów. Na scenie zobaczymy i usłyszymy solistki Justynę Ołów i Natalię Ołów oraz chór Primo pod dyrekcją Ignacego Ołowia z pieśniami takimi jak „Jeszcze jeden mazur dzisiaj”, czy „Oj, nasi jadą”.

Koncert jest wprowadzeniem do obchodów Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018, ustanowionego przez Komisję Europejską, promującego m.in. własną tożsamość narodową i regionalną w wiarygodnym kulturowo kształcie.

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013