Język:

Miejsca

Linia Mołotowa

Cmentarze/ pomniki wojenne/ miejsca bitew

Województwo:
Podlaskie
Królestwo:
Dolina Bugu
Odległość od Green Velo
0.36 km
Kontakt
Adres:
ul. Leg. Piłsudskiego 3, 17-300 Siemiatycze
Telefon:
+48 85 655 58 56

Pozostałości radzieckich umocnień powstałych po 17 września 1939 roku znajdujące się na ówczesnej granicy pomiędzy Trzecią Rzeszą a Związkiem Radzieckim będą z pewnością nie lada gratką dla miłośników turystyki militarnej. Zgodnie z dyrektywą Ludowego Komisarza Obrony na nowych, zachodnich granicach ZSRR rozpoczęto budowę 20 rejonów umocnionych oraz prace przygotowawcze w 3 dalszych.

Do ataku Nazistowskich Niemiec na ZSRR udało się wybudować około 2 000 schronów, a stanowiło to jedynie 50 % zakładanych działań. Sowieci, mimo zaangażowania sporych nakładów finansowych, całkiem dobrego wyposażenia umocnień, nie byli w stanie poradzić sobie z atakiem z dnia 22 czerwca 1941 roku, opuścili fortyfikacje bez większego oporu. Do dziś spora część bunkrów, znajdujących się wzdłuż linii Bugu, jest w całkiem dobrym stanie. Niektóre zostały zniszczone przez Niemców, którzy sprawdzali na ich skuteczność swojej artylerii i czołgów. Linia Mołotowa określana była również „zębami Stalina”.


W Dolinie Bugu funkcjonuje szlak bunkrów na trasie: Wólka Nadbużna – Anusin – Olendry – Maćkowicze – Mielnik. Jest to 23 kilometrowy szlak pieszy, oznakowany kolorem niebieskim.

Punkt Informacji Turystycznej ** -
Biuro Promocji Powiatu Siemiatyckiego
ul. Leg. Piłsudskiego 3
17-300 Siemiatycze
tel. 85 655 58 56
promocja@siemiatycze.pl
www.podlasie.siemiatycze.pl

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013