Język:

Miejsca

Założenie pałacowo-parkowe w Dawidach

Atrakcje

Województwo:
Warmińsko-Mazurskie
Królestwo:
Nad Zalewem Wiślanym
Odległość od Green Velo
19 km
Kontakt
Adres:
Dawidy 1, 14-400 Pasłęk, Dawidy
Telefon:
+48 602 317 969
Adres e-mail:
Strona www:
Udogodnienia
Udogodnienia rowerowe

Dwór w Dawidach o cechach baroku holenderskiego powstał w latach 1730-1731 według projektu Johanna Caspara Hindersina. Budynek dwukondygnacyjny, przykryty dachem mansardowym. W niedługim czasie dwór zyskał miano "Domu wdów", gdyż zamieszkiwały tu wdowy lub samotne kobiety z rodziny Dohnów.

Dwór pełnił rolę pałacyku myśliwskiego, czego dowodem jest istnienie dwóch wędzarni i wielkiej kuchni na parterze dworu. W XIX w. urządzano w nim wiele ważnych spotkań towarzyskich m. in. gościł tu cesarz Wilhelm II z rodziną. Od 1976 r. pełnił rolę pensjonatu z restauracją. Gościł tu książę Aleksander zu Dohna (ostatni właściciel Słobit). Obecnie dwór odzyskał swoją świetność i pełni funkcje kameralnego pensjonatu.

Założenie dworsko-parkowe to również 4 hektarowy park, wpisany podobnie jak dwór do rejestru zabytków.  Na terenie parku znajduje się cenny starodrzew - dęby, buki, lipy, z czego dwanaście okazów to pomniki przyrody.

 

W bezpośredniej bliskości dworu rozciąga się rezerwat przyrody Lenki. Obszar ochronny obejmuje fragment starodrzewu modrzewiowego i bukowego. Północno-zachodnią część rezerwatu o powierzchni 3 ha pokrywa drzewostan modrzewia europejskiego w wieku około 160 lat. Znajdują się tu modrzewie sięgające 48 m wysokości i mające 330 cm w obwodzie. 

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013