Język:

Wydarzenia

10. Ogólnopolski Festiwal Serów Farmerskich i Tradycyjnych CZAS NA SER

piątek, 31 maja 2019 - niedziela, 2 czerwca 2019

Województwo:
Warmińsko-Mazurskie
Królestwo:
Warmia i okolice
Miejsce:
Plac Zamkowy 1/7, 11-100 Lidzbark Warmiński

W tym roku miłośnicy sera spotkają się w Lidzbarku Warmińskim już po raz dziesiąty, a Festiwal z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem.
Tegoroczny program obfitować będzie w wydarzenia, spośród których każdy znajdzie dla siebie coś interesującego i smacznego.
Sobota i niedziela (1-2 czerwca) to tradycyjnie już dni otwarte dla odwiedzających, a to oznacza warsztaty smaku, stragany wypełnione serami, wypiekami, lodami, najwyższej jakości oliwami, konfiturami, kawą, napitkami, chutneyami, dobrym lokalnym piwem, miodem i nalewkami oraz innymi pysznościami. W tym roku zaprezentuje się kilku nowych wystawców, więc oferta będzie jeszcze bardziej urozmaicona. Nowością jest też specjalna przestrzeń gastronomicznej z wiktuałami kuchni Ziemi Warmińskiej, przygotowanymi według tradycyjnych receptur przez Krzysztofa Mazurka, szefa kuchni Hotelu Krasicki. A pyszności te będzie można spożyć w towarzystwie wybornego piwa rzemieślniczego z pobliskich lokalnych browarów oraz przy dźwiękach muzyki na żywo.
Część dla publiczności poprzedzi część branżowa. Piątek, 31 maja poświęcony będzie tradycyjnie panelowi naukowemu i w tym roku tematem przewodnim będą problemy technologiczne, na które napotykają mali producenci w procesie produkcyjnym farmerskiego przetwórstwa mleka. Jeden z wykładów poprowadzi przedstawiciel Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego na temat dróg i sposobów rejestracji produktów regionalnych i tradycyjnych. Pan dr inż. Mirosław Sienkiewicz podejmie z kolei temat problemów związanych z przetwórstwem mleka chłodzonego. Przewidujemy również wystąpienie producenta serów z Litwy, który opowie o produkcji na przykładzie własnej serowarni. Jednym słowem, szykujemy sporą dawkę wiedzy praktycznej.
Z okazji Czasu Na Ser, Muzeum na Zamku przewiduje dodatkowe atrakcje dla odwiedzających - jedną z nich będzie escape room.

 

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013