Język:

Miejsca

Jaskinia Piekło

Parki narodowe, parki krajobrazowe, rezerwaty przyrody, obszary Natura 2000

Województwo:
Świętokrzyskie
Królestwo:
Góry Świętokrzyskie i okolica
Kontakt
Adres:
Skiby 81, 26-060 Chęciny

Chyba każdy słyszał, że w Górach Świętokrzyskich można podziwiać Jaskinię Raj. Ale już nie każdy wie, że podróżując po okolicach Chęcin można też trafić… do Piekła. Aby dotrzeć do Jaskinia Piekło, rowerzysta musi się nieco namęczyć i powalczyć z drogami gruntowymi i stromymi podjazdami. Jednak jeśli lubisz odkrywać ciekawostki przyrodnicze, podejmij ten wysiłek – naciśnij mocniej na pedały lub po prostu podprowadź  rower przez najtrudniejsze terenowe fragmenty trasy.

Cała Jaskinia ma około 50 metrów długości. Bez trudu zobaczysz pierwsze 20 metrów korytarza, do którego dostaniesz się przez bardzo charakterystyczny, szeroki otwór. Wytęż wzrok i uruchom wyobraźnię, a w okolicy wejścia do jaskini dojrzysz też pozostałości dawnego szybu górniczego. Mimo iż jaskinia nie posiada imponującej szaty naciekowej, stanowi ona cenne stanowisko geologiczne. Piekło to ciekawy przykład jaskini krasowej, która powstała w wapieniach dewońskich. Zimą miejsce to upodobały sobie nietoperze – zimne miesiące spędzają tu chętnie różne gatunki gacków, nocków i mroczków.

No dobrze, a skąd nazwa “Piekło”? Pochodzi ona od ludowych wierzeń i tradycji. Według miejscowej ludności jaskinia była bramą piekieł, a diabły wylatywały z niej, by czynić zło na ziemi. Jedna ze świętokrzyskich legend głosi, że czarty właśnie z Jaskini Piekło wyruszyły z misją zniszczenia kościoła i klasztoru na Łysej Górze. Na szczęście plan ten się nie powiódł – opactwo stoi po dziś dzień, a podania ludowe tylko dodają jaskini aury tajemniczości.

ZGŁOŚ POPRAWKĘ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013