Język:

Miejsca

Katedra w Sandomierzu

Zabytki sakralne

Województwo:
Świętokrzyskie
Królestwo:
Ziemia Sandomierska i Dolina Dolnego Sanu
Odległość od Green Velo
0.17 km
Kontakt
Adres:
Katedralna 1, 27-600 Sandomierz
Telefon:
+48 603 159 062
Udogodnienia

Zbudowana została w 2 poł. XIV w. na miejscu kościoła wzmiankowanego już w 1148 r. Obecny kościół wzniesiony został z fundacji Kazimierza Wielkiego w latach 1360–82 na miejscu pierwotnej romańskiej kolegiaty wzmiankowanej od 1148 r.

Kolegiata była wielokrotnie niszczona i odbudowywana. W 1960 r. została podniesiona do godności bazyliki mniejszej. Jest budowlą trójnawową, halową z trójbocznie zamkniętym, wydłużonym prezbiterium. Nakrywają ją sklepienia krzyżowo-żebrowe. Zwraca uwagę szczególnie bogate wyposażenie jej wnętrz.

Na ścianach prezbiterium zachowały się polichromie bizantyjskie z fundacji Władysława Jagiełły, wykonane ok. 1421 r. przez warsztat mistrza Hayla z Przemysla. Ołtarze wykonane są z czarnego marmuru i ozdobione różowym marmurem. Reprezentują one wyroby kamieniarskie warsztatów w Czernej pod Krakowem z XVII i XVII wieku. Przy filarach międzynawowych znajdują się misternie wykonane, rokokowe ołtarze  - dzieła mistrza Macieja Polejowskiego ze Lwowa.

Uwagę turystów przykuwa zespół 16 obrazów (malowanych w latach 1708 – 1737), z których 12 tworzy cykl zwany „Kalendarium” – mękę wiernych sandomierskich i braci dominikanów podczas najazdów tatarskich. Obrazy pochodzą spod pędzla Karola de Prevot. W skarbcu katedry przechowywany jest przywilej II lokacji miasta z 1286 r.

Za prezbiterium Kolegiaty, pod nr 5, często wynajmował mieszkanie  Jarosław Iwaszkiewicz. Tu powstały m.in. Lato w Nohant, Młyn nad Utratą, Róża, a pisarz wielokrotnie powracał do Sandomierza w swoich licznych utworach – nawet marzył, by tu zamieszkać. Po śmierci literata przez kilka lat w „jego” pomieszczeniach znajdowało się Muzeum Literatury im. Jarosława Iwaszkiewicza.

Warto wiedzieć, że o każdej pełnej godzinie z głośników puszczany jest audioprzewodnik - 27-minutowa opowieść o historii i elementach świątyni, na które warto zwrócić uwagę. Kiedy można zwiedzać katedrę? Szczegóły znajdziesz na stronie internetowej.

ZGŁOŚ POPRAWKĘ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013