Język:

Szlaki

Szlak Orła Białego

Pozostałe szlaki

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
74.8 km
Czas
5:53 hh
Dla kogo
Dla miłośników dziedzictwa kulturowego, Dla miłośników przyrody
Poziom trudności
dla średniozaawansowanych
O szlaku
Najwyższy punkt
143 m
Najniższy punkt
102 m
Suma podjazdów
355 m
Suma zjazdów
367 m
Połączony z GreenVelo
TAK
Nachylenie
0.46 %
Oznakowanie
Czerwono-Biały
Województwo:
Podlaskie
Królestwo:
Suwalszczyzna i Puszcza Augustowska
Miejsce startu:
Augustów, ul. Turystyczna - przy dawnym tartaku
Miejsce końca:
Augustów, ul. Turystyczna - przy dawnym tartaku

Szlak rowerowy "Orła Białego" to długa, licząca 75 kilometrów trasa, wytyczona w formie pętli przez Puszczę Augustowską na wschód od Augustowa. Ten niemal całkowicie leśny szlak biegnie duktami i ścieżkami wśród sosen Puszczy Augustowskiej. Z uwagi na trudno przejezdne, leśne drogi nadaje się dla doświadczonych rowerzystów, wprawionych w terenowej jeździe.


Ogólny przebieg szlaku: Augustów, ul. Turystyczna, dawny tartak (0,0 km) - Wojciech, J. Białe Augustowskie (2,1 km) - Studzieniczna (3,9 km) - cmentarz z I wojny św. przy leśnym Stawie Gajenek (5,9 km) - droga wojewódzka nr 664 (25,8 km) - stacja PKP Jastrzebna (32,7 km) - Krasnybór (35,3 km) - Kryłatka (43,7 km) - Jezioro Sajno, węzeł szlaków (62,5 km) - Sajenek (69,1 km) - Augustów, ul. Turystyczna, dawny tartak (74,5 km).


Wycieczka szlakiem zajmie z pewnością cały dzień i wymaga naprawdę dużo wysiłku. Wskazane jest zabranie ze sobą prowiantu i wody, gdyż większość trasy biegnie przez lasy. Walorem trasy są gęsto rozmieszczone, zachęcające do postoju, leśne miejsca odpoczynku, wykonane w całości z drewna.
Trasa jest dobrze oznakowana. Znaki szlaku są dość czytelne, nawiązują swoim standardem do oznakowania PTTK i mają kolor biało - czerwony. Historia Polski i tradycje patriotyczne są zresztą wątkiem przewodnim szlaku. Biegnie on przez miejsca pamięci, po drodze są liczne pomniki i krzyże, upamiętniające walki o niepodległość, toczone przez Polaków w Puszczy Augustowskiej w czasie zaborów i okupacji. Walorem szlaku są także gęsto ustawione, bogate w treści tablice edukacyjne. Z uwagi na leśny charakter szlaku, często trzeba uważać, aby nie pogubić się wśród rozwidleń leśnych dróżek - na prostych odcinkach znaki są rozmieszczone dość rzadko.
Szlak rozpoczyna się w Augustowie, na wschodnim skraju miasta przy Jeziorze Białym Augustowskim, przy starym tartaku. Jest tu pierwsze z miejsc odpoczynku. Szlak biegnie południowym brzegiem Jeziora Białego, przez turystycznie zagospodarowane okolice przysiółka Wojciech do Studzienicznej. Na wyspie jeziornej warto zobaczyć sanktuarium maryjne. Obok kaplicy znajduje się studnia z "cudowną" wodą i pomnik Jana Pawła II.
Z tego miejsca szlak zakręca na południe i obok cmentarza z I wojny światowej prowadzi nad śródleśne jezioro Sajenek. Okrąża jezioro od północy i na ponad 25 kilometrów zagłębia się w leśne ostępy Puszczy Augustowskiej. Te dość podmokłe tereny to ostoja zwierzyny i jednocześnie jeden z większych, tak zwartych kompleksów leśnych Polski. Ma ona ponad 160 tys. ha powierzchni, z czego ok. 25% leży obecnie na terenie Białorusi. Stanowi ona relikt dawnych nieprzebytych puszcz, porastających pogranicze Litwy, Rusi i Polski. Polowali w nich kiedyś na dzikiego zwierza królowie polscy i książęta litewscy. Blisko 85% drzewostanu stanowią lasy iglaste, w których od kilkuset lat dominującym w wyniku działalności człowieka i zmian klimatycznych drzewem jest sosna. Na uwagę zasługuje szczególnie jej lokalna odmiana, zwana sosną augustowską. To wyjątkowo strzelisty i dorodny podgatunek tego drzewa, doskonale przystosowany do tutejszych warunków glebowych i klimatycznych. W niektórych fragmentach puszczy zachowały się nawet 200-letnie drzewostany sosnowe.
Szlak opuszcza Puszczę w okolicach stacji kolejowej Jastrzebna i wsi Komaszówka. We wsi Krasnybór zobaczyć można cerkiew, a szlak przez pola, a następnie Lasy Sztabińskie, zatacza łuk, wracając ku północy i ponownie po około 10 kilometrach zagłębia się w Puszczy Augustowskiej. Po około 15 kilometrach szlak osiąga południowy brzeg Jeziora Sajno, gdzie skręca na wschód i dociera do wsi Sajenek, leżącej na brzegu Jeziora Sajno. Po kolejnych pięciu kilometrach przez las szlak kończy się w miejscu startu, w Augustowie.

Atrakcje na szlaku:

1. Augustów: uzdrowisko, zabytki, jeziora, baza turystyczna, żegluga

2. Kanał Augustowski

3. Jeziora dookoła Augustowa

4. Puszcza Augustowska

5. Obiekty związane z historią i tradycją oraz patriotyzmem

6. kompleksowa infrastruktura rekreacyjna na szlaku.

Szlak nie jest w całości przejezdny dla roweru z sakwami / przyczepką rowerową. Szlak poprowadzony w oddzieleniu od ruchu pojazdów, wyłącznie bezpieczne przejazdy rowerowe przez drogi publicznem wydzielone drogi rowerowe oraz drogi wyłączone z ruchu samochodowego, drogi polne, leśne i inne. Szlak o szczególnych walorach przyrodniczych. Szlak o szczególnych walorach dziedzictwa kulturowego.

DRUKUJ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013