Język:

Szlaki

Wyczynowy szlak rowerowy na górze Telegraf - niebieski

Pozostałe szlaki

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
3.4 km
Czas
0:36h
Dla kogo
Dla miłośników kolarstwa górskiego
Poziom trudności
dla zaawansowanych
O szlaku
Oznakowanie
Niebieski
Nachylenie
3.32 %
Najwyższy punkt
408 m
Najniższy punkt
311 m
Suma podjazdów
113 m
Suma zjazdów
118 m
Odcinki o dużym nachyleniu
1
Województwo:
Świętokrzyskie
Królestwo:
Góry Świętokrzyskie i okolica
Miejsce startu:
Kielce, droga gruntowa przy ulicy Popiełuszki w pobliżu przystanku autobusowego
Miejsce końca:
Kielce, droga gruntowa przy ulicy Popiełuszki w pobliżu przystanku autobusowego

Niebieski, wyczynowy szlak rowerowy na górze Telegraf to znakomita i dobrze oznakowana trasa o charakterze MTB, wytyczona w bezpośredniej bliskości Kielc. Ma 3,4 kilometra długości i jest trasą typowo terenową, górską, z licznymi podjazdami i zjazdami, odcinkami pełnymi kamieni i korzeni. Dedykowana jest dla doświadczonych rowerzystów na rowerach górskich. Szlak jest bardzo dobre oznakowany. Naprawdę niewiele miast w Polsce poszczycić się może tego typu szlakami, typowymi dla gór.
Szlak rozpoczyna się i kończy u podnóża góry Telegraf, liczącej 408 metrów. Na jej szczycie znajduje się 60-metrowa wieża radiokomunikacyjna, będąca charakterystycznym punktem panoramy Kielc i jednocześnie najwyższy punkt miasta. Jest też wyciąg narciarski i mająca 500 metrów długości i 100 różnicy poziomu trasa zjazdowa.
Miejsce początkowe trasy zlokalizowane jest przy drodze rowerowej, prowadzącej wzdłuż przelotowej Alei Popiełuszki. Około 200 metrów na południe od miejsca startu szlak Green Velo przechodzi pod tą ulicą, prowadząc w stronę centrum Kielc. Trasa wspina się na zbocza góry, wąskimi, kamienistymi dróżkami leśnymi. Po około 1200 metrów osiąga szczyt wzniesienia, z którego podziwiać można panoramę Kielc. Następnie szlak zatacza pętlę, wracając do punktu początkowego.

Atrakcje na szlaku:

1. Góra Telegraf - lasy, panorama Kielc.

Szlak nie jest w całości przejezdny dla roweru z sakwami / przyczepką rowerową. Szlak poprowadzony w oddzieleniu od ruchu pojazdów, wyłącznie bezpieczne przejazdy rowerowe przez drogi publicznem wydzielone drogi rowerowe oraz drogi wyłączone z ruchu samochodowego, drogi polne, leśne i inne. Szlak dla miłośników kolarstwa górskiego i jazdy typu offroad.

DRUKUJ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013