Język:

Szlaki

Rodzinna trasa rowerowa w Górach Świętokrzyskich - Żeromszczyzna

Pozostałe szlaki

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
14.9 km
Czas
1:54h
Poziom trudności
dla średniozaawansowanych
O szlaku
Oznakowanie
Czarny
Nachylenie
1.26 %
Najwyższy punkt
411 m
Najniższy punkt
289 m
Suma podjazdów
189 m
Suma zjazdów
182 m
Odcinki o dużym nachyleniu
7
Województwo:
Świętokrzyskie
Królestwo:
Góry Świętokrzyskie i okolica
Miejsce startu:
Ciekoty, Centrum Edukacyjne "Szklany Dom"
Miejsce końca:
Ciekoty, Centrum Edukacyjne "Szklany Dom"

"Żeromszczyzna" to jedna z trzynastu rodzinnych tras rowerowych, wytyczonych w Górach Świętokrzyskich. Ma 15 kilometrów długości, jest oznakowana kolorem czarnym i prowadzi przez rodzinne strony Stefana Żeromskiego, z Ciekot przez wzniesienia Pasma Masłowskiego.
Szlak w większości biegnie raczej pustymi drogami, przez świętokrzyskie wioski. Jednak około 2 kilometrowy, leśny odcinek pomiędzy Mąchocicami-Scholasterią a Masłowem Drugim ma charakter terenowy i jest do pokonania wyłącznie przez rowery o szerokich oponach. Z tego powodu nie jest to do końca szlak na wycieczki z dziećmi.


Ogólny przebieg trasy: Ciekoty, Centrum Edukacyjne Szklany Dom (0,0 km) - Masłów Drugi (5,4 km) - Brzezinki (9,5 km) - Ciekoty, Centrum Edukacyjne Szklany Dom (15,0 km).


Trasa rozpoczyna się w Ciekotach, pod bramą Centrum Edukacyjnego Szklany Dom. To lokalny węzeł szlaków rowerowych. W Ciekotach dzieciństwo swoje spędził Stefan Żeromski, piewca ziemi świętokrzyskiej. Dla upamiętnienia pisarza i jego twórczości powstał właśnie "Szklany Dom". To placówka edukacyjno-kulturalna, organizująca wystawy i różne wydarzenia kulturalne i artystyczne. Obok wybudowany został drewniany, stylizowany na dwór szlachecki Dworek Stefana Żeromskiego. Znajduje się w nim wystawa, poświęcona życiu i twórczości pisarza.
Spod szlak Szklanego Domu prowadzi w dół, w dolinę rzeki Lubrzanki. Biegnie drogą, przez długą wieś Mąchocice Scholasteria. Na końcu tej wsi trasa prowadzi przez pola i las w dół, błotnistą drogą, do wsi Masłów Drugi. Stamtąd polami, drogą w całości asfaltową, przez Brzezinki trasa wraca do Ciekot.

Atrakcje na szlaku:

1. Ciekoty - "Szklany Dom", Dworek Żeromskiego,

2. Widoki na Pasmo Masłowskie (Góry Świętokrzyskie).

Szlak nie jest w całości przejezdny dla roweru z sakwami / przyczepką rowerową. Szlak poprowadzony wyłącznie po drogach wyłączonych z ruchu pojazdów lub po drogach lokalnych o małym i bardzo małym natężeniu ruchu pojazdów, brak niebezpiecznych skrzyżowań.

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013