Język:

Szlaki

Rodzinna trasa rowerowa w Górach Świętokrzyskich - Czarujące Widoki

Pozostałe szlaki

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
26.3 km
Czas
2:25h
Dla kogo
Dla amatorów pięknych widoków
Poziom trudności
dla średniozaawansowanych
O szlaku
Oznakowanie
Czarny
Nachylenie
1.03 %
Najwyższy punkt
399 m
Najniższy punkt
265 m
Suma podjazdów
272 m
Suma zjazdów
279 m
Odcinki o dużym nachyleniu
3
Województwo:
Świętokrzyskie
Królestwo:
Góry Świętokrzyskie i okolica
Miejsce startu:
Bieliny
Miejsce końca:
Bieliny

"Czarujące Widoki" to jedna z trzynastu rodzinnych tras rowerowych, wytyczonych w Górach Świętokrzyskich. Ma 27 kilometrów długości, jest oznakowana kolorem czarnym i poprowadzono ją w okolicach Bielin, pomiędzy pasmem Łysogór a Pasmem Cisowsko-Orłowińskich, w centralnej części Gór Świętokrzyskich. Zgodnie z nazwą, trasa ma wybitne walory widokowe, a prowadzi głównie drogami asfaltowymi.


Ogólny przebieg trasy: Bieliny (0,0 km) - Skorzeszyce (4,1 km) - skraj lasu za Skorzeszycami (7,8 km) - kopalnia Józefka (10,5 km) - Górno (12,6 km) - Krajno-Parcele (15,7 km) - Kakonin (21,2 km) - Bieliny (26,3 km).


W Bielinach zobaczyć można barokowy kościół, a miejscowość stanowi lokalne centrum administracyjne i gospodarcze. Szlak biegnie wioski gminy Bieliny, niemal na całej swojej długości oferując rowerzystom piękne widoki - nagrodę za to, że gdzieniegdzie na szlaku występują podjazdy.
Od północy widoczny jest masyw Łysej Góry i Łysicy - najwyższego i najdzikszego ze wzniesień Gór Świętokrzyskich, przekraczającego 600 metrów wysokości. Na jego szczycie odbywały się według wierzeń sabaty czarownic, a wieże klasztoru na Świętym Krzyżu i masztu radiokomunikacyjnego są najbardziej charakterystycznym elementem okolicy. Na grani znajdują się też sławne "gołoborza" - pozbawione roślinności głazowiska skalne. Od południa natomiast widoczne są łagodniejsze, ale także porośnięte gęstym lasem i rzadko zasiedlone wzniesienia Pasma Cisowsko-Orłowińskiego. Te wznoszą się na około 350 metrów. Około 3 kilometrów szlaku, na zachód od wsi Skorzeszyce, biegnie drogą gruntową, u podnóża wchodzącej w skład tego pasma Świnej Góry.
Ciekawostką na szlaku jest kopalnia odkrywkowa surowców mineralnych "Józefinka", a także kapliczka we wsi Górno. W okolicach Kakonina, leżącego u samego skraju lasów porastających masyw Łysej Góry, szlak wspina się na blisko 400 metrów - to najcięższy do pokonania odcinek, na szczęście biegnący dobrymi drogami asfaltowymi.

Atrakcje na szlaku:

1. Panoramy Gór Świętokrzyskich

2. Bieliny - zabytkowy kościół.

Szlak nie jest w całości przejezdny dla roweru z sakwami / przyczepką rowerową. Szlak poprowadzony wyłącznie po drogach wyłączonych z ruchu pojazdów lub po drogach lokalnych o małym i bardzo małym natężeniu ruchu pojazdów, brak niebezpiecznych skrzyżowań. Szlak o szczególnych walorach widokowych.

DRUKUJ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013