Język:

Szlaki

Rodzinna trasa rowerowa w Górach Świętokrzyskich - Serce Gór

Pozostałe szlaki

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
20.1 km
Czas
2:19h
Dla kogo
Dla rowerzystów okazjonalnych, Dla amatorów pięknych widoków, Dla rodzin z dziećmi
Poziom trudności
dla średniozaawansowanych
O szlaku
Oznakowanie
Czarny
Nachylenie
1.19 %
Najwyższy punkt
301 m
Najniższy punkt
222 m
Suma podjazdów
279 m
Suma zjazdów
283 m
Odcinki o dużym nachyleniu
1
Województwo:
Świętokrzyskie
Królestwo:
Góry Świętokrzyskie i okolica
Miejsce startu:
Nowa Słupia, ul. Świętokrzyska
Miejsce końca:
Nowa Słupia, ul. Świętokrzyska

"Serce Gór" to jedna z trzynastu rodzinnych tras rowerowych, wytyczonych w Górach Świętokrzyskich. Ma 20 kilometrów długości, jest oznakowana kolorem czarnym i poprowadzono ją w okolicach Nowej Słupi, na wschód od Łysej Góry. To łatwa, rodzinna trasa, oferująca piękne widoki i biegnąca po spokojnych, asfaltowych, wiejskich drogach.


Ogólny przebieg trasy: Nowa Słupia (0,0 km) - Czastków (5,7 km) - Włochy (11,2 km) - Grzegorzewice (15,0 km) - Stara Słupia (16,0 km) - Nowa Słupia (20,1 km).


Szlak rozpoczyna się i kończy w Nowej Słupi, w centrum miejscowości. Nieco wyżej znajduje się kompleks turystyczno-rekreacyjny i Muzeum Starożytnego Hutnictwa oraz szlak na Święty Krzyż. Dolna część miejscowości jest starsza, znajduje się tu kościół pw. św. Wawrzyńca i kilka starych domów.
Szlak z Nowej Słupi biegnie na północ, pustymi drogami asfaltowymi u podnóża góry Chełmowej, wznoszącej się 351 metrów ponad poziom morza. Na jej szczycie znajduje się pomnik polskiego przyrodnika, profesora Raciborskiego. Wzniesienie stanowi enklawę parku narodowego i obszar ochrony ścisłej. Właśnie na tej górze profesor Raciborski zidentyfikował cechy gatunkowe modrzewia polskiego - rzadkiego drzewa rodzimego. Góra słynie też z ogromnej ilości żyjących tu mrówek.
Szlak zatacza pętlę przez wsie: Czastków i Włochy. Rozciągają się stąd piękne widoki na Góry Świętokrzyskiej, a okoliczne wioski są bardzo spokojne i zaciszne. Szlak przez Grzegorzewice i Starą Słupię wraca do Nowej Słupi. Z tego odcinka doskonale widoczny jest masyw Łysej Góry z dominującym na szczycie masztem radiowym oraz wieżami klasztoru na Świętym Krzyżu.

Atrakcje na szlaku:

1. Nowa Słupia - Muzeum Hutnictwa Średniowiecznego, węzeł turystyczny, szlaki na Święty Krzyż.

2. Widoki na Góry Świętokrzyskie.

Szlak w całości przejezdny dla roweru z sakwami / przyczepką rowerową. Szlak poprowadzony wyłącznie po drogach wyłączonych z ruchu pojazdów lub po drogach lokalnych o małym i bardzo małym natężeniu ruchu pojazdów, brak niebezpiecznych skrzyżowań. Szlak szczególnie polecany dla rodzin z dziećmi i przyczepek dziecięcych. Szlak o charakterze rekreacyjnym. Szlak o szczególnych walorach widokowych.

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013