Język:

Szlaki

Rodzinna trasa rowerowa w Górach Świętokrzyskich - Dwa Zalewy

Pozostałe szlaki

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
24.3 km
Czas
3:19h
Poziom trudności
dla zaawansowanych
O szlaku
Oznakowanie
Czarny
Nachylenie
1.23 %
Najwyższy punkt
340 m
Najniższy punkt
237 m
Suma podjazdów
298 m
Suma zjazdów
293 m
Odcinki o dużym nachyleniu
1
Województwo:
Świętokrzyskie
Królestwo:
Góry Świętokrzyskie i okolica
Miejsce startu:
Cedzyna - zalew
Miejsce końca:
Cedzyna - zalew

"Dwa Zalewy" to jedna z trzynastu rodzinnych tras rowerowych, wytyczonych w Górach Świętokrzyskich. Ma niecałe 25 kilometrów długości, jest oznakowana kolorem czarnym i poprowadzono ją w okolicach Zalewu Cedzyna i Zalewu Mójcza, na wschód od Kielc. Trasa ma charakter wybitnie terenowy i nadaje się tylko dla doświadczonych w jeździe bezdrożami rowerzystów, poruszających się na rowerach górskich.


Ogólny przebieg trasy: Cedzyna, okolice ronda (0,0 km) - Cedzyna, koniec promenady na koronie zapory (0,6 km) - Domaszowice (4,3 km) - Zalew Mójcza (8,0 km) - Niestachów (17,3 km) - Leszczyny (21,3 km) - Cedzyna, rondo (24,3 km).


Szlak rozpoczyna się i kończy w Cedzynie. Znajduje się tu duży zalew - najbliższy Kielcom, rekreacyjny zbiornik wodny. Wybudowano go w latach 70-tych, jako zbiornik rekreacyjny i retencyjny. W zaporze znajduje się mała elektrownia wodna, a zbiornik jest popularnym miejscem letniego odpoczynku kielczan. Dookoła niego znajdują się liczne hotele i punkty gastronomiczne.
Trasa biegnie koroną zapory, skąd rozciągają się ładne widoki na zbiornik i okolicę. Stamtąd biegnie na zachód, a następnie na południe, asfaltową drogą przez podkieleckie wioski. Dociera nad kolejnym znacznie mniejszy zbiornik wodny - zalew Mójcza, również wybudowany na Lubrzance. Służy on głównie wędkarzom, a powstał w miejscu dawnej żwirowni.


Od tego miejsca charakter trasy się zmienia. Przez bezdroża i błotniste drogi prowadzi ona przez masyw góry Otrocz - jednego ze wzniesień Pasma Orłowińskiego Gór Świętokrzyskich. Spore podjazdy i zjazdy, kałuże, kamienie - to wszystko powoduje, że trasa ma charakter mocno terenowy. Tak jest do Niestachowa, gdzie trasa w pobliżu wyciągu narciarskiego wraca na szosę. Wiedzie następnie drogą na północ, do wsi Leszczyny, a stamtąd zakręca z powrotem do Cedzyny, nad zalew.

Atrakcje na szlaku:

1. Cedzyna - zalew, tereny rekreacyjne

2. Mójcza - zalew

3. widoki na Góry Świętokrzyskie.

Szlak nie jest w całości przejezdny dla roweru z sakwami / przyczepką rowerową. Szlak poprowadzony wyłącznie po drogach wyłączonych z ruchu pojazdów lub po drogach lokalnych o małym i bardzo małym natężeniu ruchu pojazdów, brak niebezpiecznych skrzyżowań.

DRUKUJ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013