Język:

Szlaki

Rodzinna trasa rowerowa w Górach Świętokrzyskich - Romantyczna Przygoda

Pozostałe szlaki

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
17.1 km
Czas
2:50h
Poziom trudności
dla średniozaawansowanych
O szlaku
Oznakowanie
Czarny
Nachylenie
0.99 %
Najwyższy punkt
332 m
Najniższy punkt
265 m
Suma podjazdów
170 m
Suma zjazdów
165 m
Odcinki o dużym nachyleniu
1
Województwo:
Świętokrzyskie
Królestwo:
Góry Świętokrzyskie i okolica
Miejsce startu:
Górno, przy drodze krajowej nr 74
Miejsce końca:
Górno, przy drodze krajowej nr 74

"Romantyczna Przygoda" to jedna z trzynastu rodzinnych tras rowerowych, wytyczonych w Górach Świętokrzyskich. Ma 17 kilometrów długości, jest oznakowana kolorem czarnym i poprowadzono ją w okolicach Daleszyc, na wschód od Kielc. Leśne odcinki szlaku wiodą bezdrożami, więc nadaje się tylko dla rowerzystów, poruszających się na rowerach górskich.


Ogólny przebieg trasy: Górno (0,0 km) - Górno Osiedle (2,4 km) - Brzechów (6,4 km) - zjazd z drogi na Daleszyce (8,5 km) - wjazd na drogę do Daleszyc (9,6 km) - Górno Osiedle (14,2 km) - Górno (17,2 km).


Szlak rozpoczyna się i kończy we wsi Górno. To miejscowość położona w pobliżu zalewu w Cedzynie, około 10 kilometrów na wschód od Kielc, na skraju Pasma Orłowińskiego - jednego z masywów Gór Świętokrzyskich. Szlak prowadzi stąd na południe, w kierunku Daleszyc. Biegnie na przemian przez pola uprawne oraz podkieleckie miejscowości i przez lasy, porastające masywy górskie.
Odcinki leśne są bardzo ciężkie do jazdy. Sporo tu rozjeżdżonego przez ciężkie pojazdy leśne błota, wąskie, zarośnięte ścieżki, odcinki piaszczyste i kamieniste to około 5 kilometrów całej trasy. Do ich pokonania potrzebny jest odpowiedni sprzęt i kondycja, więc trasa niekoniecznie nadaje się na wycieczki rodzinne. Pozostała część trasy biegnie drogami asfaltowymi. Jednak na nich uważać należy na duży ruch samochodowy, w tym pojazdy z kruszywem, ponieważ w okolicy znajduje się sporo żwirowni, a szosy nie mają wydzielonych dróg rowerowych.

Atrakcje na szlaku:

1. Krajobrazy Gór Świętokrzyskich.

Szlak nie jest w całości przejezdny dla roweru z sakwami / przyczepką rowerową. Szlak poprowadzony w całości lub części po drogach, gdzie natężenie ruchu pojazdów jest średnie, występuje min. 1 niebezpieczne skrzyżowanie (pozbawione przejazdów rowerowych lub sygnalizacji świetlnej), raczej nie polecany dla rodzin z dziećmi.

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013