Język:

Szlaki

Rodzinna trasa rowerowa w Górach Świętokrzyskich - Tajemnicza Przygoda

Pozostałe szlaki

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
19.1 km
Czas
2:00h
Poziom trudności
dla średniozaawansowanych
O szlaku
Oznakowanie
Czarny
Nachylenie
0.8 %
Najwyższy punkt
289 m
Najniższy punkt
245 m
Suma podjazdów
153 m
Suma zjazdów
145 m
Odcinki o dużym nachyleniu
4
Województwo:
Świętokrzyskie
Królestwo:
Góry Świętokrzyskie i okolica
Miejsce startu:
Borków, parking nieopodal Hotelu Amazonka
Miejsce końca:
Borków, parking nieopodal Hotelu Amazonka

"Tajemnica Przygoda" to jedna z trzynastu rodzinnych tras rowerowych, wytyczonych w Górach Świętokrzyskich. Ma blisko 20 kilometrów długości, jest oznakowana kolorem czarnym i poprowadzono ją w okolicach zalewu Borków, na południowy wschód od Kielc. Leśne odcinki szlaku wiodą bezdrożami, więc nadaje się tylko dla rowerzystów, poruszających się na rowerach górskich.


Ogólny przebieg trasy: Borków, parking obok zalewu (0,0 km) - Trzemosna (2,8 km) - Szczecno (6,4 km) - zalew Szczecno (8,2 km) - Komórki (8,8 km) - Marzysz (15,6 km) - Borków (19,2 km).


Szlak rozpoczyna się i kończy w Borkowie. Tutaj, na rzece Belniance znajduje się 36 hektarowy zalew. To popularna w regionie miejscowość letniskowa i wypoczynkowa, posiadająca piaszczystą plażę, molo oraz wypożyczalnię sprzętu wodnego.
Szlak biegnie z Borkowa na południowy wschód, w kierunku Trzemosnej. Na tym odcinku prowadzi ona wspólnie ze Wschodnim Szlakiem Rowerowym Green Velo. Od Trzemosnej zakręca, nadal lasami, w kierunku starej wsi Szczecno. Zobaczyć tu można ruiny dworu z XVIII wieku, położone w dawnym parku.Od Szczecna szlak biegnie na zachód, obok kolejnego zalewu na rzeczce Pierzchniance. Doliną tej rzeki, ponownie przez lasy, prowadzi następnie na północ, wracając do Borkowa.
Odcinki leśne są ciężkie do jazdy. Sporo tu rozjeżdżonego przez ciężkie pojazdy leśne błota, wąskie, zarośnięte ścieżki, odcinki piaszczyste i kamieniste to około 4 kilometrów całej trasy. Do ich pokonania potrzebny jest odpowiedni sprzęt i kondycja, więc trasa niekoniecznie nadaje się na wycieczki rodzinne. Pozostała część trasy biegnie drogami asfaltowymi.

Atrakcje na szlaku:

1. Borków - Zalew,

2. Szczecno - zalew, ruiny dworu

3. Krajobrazy południowej części Gór Świętokrzyskich.

Szlak nie jest w całości przejezdny dla roweru z sakwami / przyczepką rowerową. Szlak poprowadzony wyłącznie po drogach wyłączonych z ruchu pojazdów lub po drogach lokalnych o małym i bardzo małym natężeniu ruchu pojazdów, brak niebezpiecznych skrzyżowań.

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013