Język:

Szlaki

Rodzinna trasa rowerowa w Górach Świętokrzyskich - Dziki Zachód

Pozostałe szlaki

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
18.1 km
Czas
1:55h
Poziom trudności
dla średniozaawansowanych
O szlaku
Oznakowanie
Czarny
Nachylenie
0.79 %
Najwyższy punkt
312 m
Najniższy punkt
235 m
Suma podjazdów
144 m
Suma zjazdów
148 m
Odcinki o dużym nachyleniu
2
Połączony z GreenVelo
TAK
Województwo:
Świętokrzyskie
Królestwo:
Góry Świętokrzyskie i okolica
Miejsce startu:
Kielce, ul. Weterynaryjna, przy stadninie koni
Miejsce końca:
Kielce, ul. Weterynaryjna, przy stadninie koni

"Dziki Zachód" to jedna z trzynastu rodzinnych tras rowerowych, wytyczonych w Górach Świętokrzyskich. Ma 18 kilometrów długości, jest oznakowana kolorem czarnym i poprowadzono ją dookoła masywu góry Pierścienica, w południowej części Kielc. Leśne odcinki szlaku wiodą bezdrożami, więc nadaje się tylko dla rowerzystów, poruszających się na rowerach górskich.


Ogólny przebieg trasy: Kielce, ul. Weterynaryjna, przy stadninie koni (0,0 km) - Posłowice (2,3 km) - Słowik (7,9 km) - ul. Biesak i Pakosz, okolice kortów tenisowych (14,1 km) - Stadion Leśny, ul. Szczepaniaka (14,8 km) - Aleja Na Stadion, skręt (15,2 km) - skręt w ul. Obrzeżną (16,2 km) - skręt z ul. Obrzeżnej w las (16,8 km) - ul. Weterynaryjna, stadnina (18,0 km).


Szlak rozpoczyna się i kończy na południowych przedmieściach Kielc, przy stadninie koni na ulicy Weterynaryjnej. W tym miejscu przebiega również szlak Green Velo. Szlak prowadzi na zachód, pod drogą ekspresową, ulicą, wzdłuż której leży wieś Posłowice. Po drodze zobaczyć można ciekawy kościół pw. św. Izydora Oracza z początku XX wieku.
Od północy widoczne są stoki Pierścienicy. To liczący 367 metrów, zalesiony szczyt Pasma Posłowickiego, od południa otaczającego Kielce. Na Pierścienicy była kiedyś skocznia narciarska, funkcjonuje stok narciarski o długości 500 metrów i różnicy wysokości 58 metrów, wyposażony w wyciąg.
Szlak w okolicach wsi Słowik zakręca na północ i prowadzi u podnóża Pierścienicy, do ulicy Biesak. Od tego miejsca szlak kluczy pomiędzy obiektami sportowymi: kortami tenisowymi, stadionem lekkoatletycznym, dawnym torem wyścigów konnych, przechodząc też obok kirkutu (cmentarza żydowskiego). Na trasie jest także park linowy i duży plac zabaw. Po drodze ponownie przez chwilę biegnie trasą łącznikową szlaku Green Velo. Następnie trasa biegnie wzdłuż lasu, gruntową drogą rowerową przy ulicy Obrzeżnej, wspólnie ze szlakiem Green Velo, po 300 metrach skręca w las i prowadzi pod górę. Cały teren jest objęty ochroną jako park krajobrazowy, a porastające wzniesienie lasy są bardzo dzikie - niezwykła jest bliskość Gór Świętokrzyskich, sąsiadujących bezpośrednio z dużym miastem wojewódzkim, jakim są Kielce. Trasa wraca przez las do miejsca startu przy stadninie koni.

Atrakcje na szlaku:

1. Stadion leśny - tereny rekreacyjne

2. Masyw Pierścienicy

3. Posłowice - kościół pw. Św. Izydora Oracza.

Szlak nie jest w całości przejezdny dla roweru z sakwami / przyczepką rowerową. Szlak poprowadzony w całości lub części po drogach, gdzie natężenie ruchu pojazdów jest średnie, występuje min. 1 niebezpieczne skrzyżowanie (pozbawione przejazdów rowerowych lub sygnalizacji świetlnej), raczej nie polecany dla rodzin z dziećmi.

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013