Język:

Szlaki

Rodzinna trasa rowerowa w Górach Świętokrzyskich - Skały i Jaskinie

Pozostałe szlaki

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
26.0 km
Czas
2:57h
Dla kogo
Dla rowerzystów okazjonalnych, Dla amatorów pięknych widoków, Dla rodzin z dziećmi
Poziom trudności
dla początkujących
O szlaku
Oznakowanie
Czarny
Nachylenie
1.17 %
Najwyższy punkt
314 m
Najniższy punkt
239 m
Suma podjazdów
304 m
Suma zjazdów
305 m
Odcinki o dużym nachyleniu
1
Województwo:
Świętokrzyskie
Królestwo:
Góry Świętokrzyskie i okolica
Miejsce startu:
Szewce - Parking przy jaskini Raj
Miejsce końca:
Szewce - Parking przy jaskini Raj

"Skały i Jaskinie" to jedna z trzynastu rodzinnych tras rowerowych, wytyczonych w Górach Świętokrzyskich. Ma 26 kilometrów długości, jest oznakowana kolorem czarnym i poprowadzono ją w obfitujących w ciekawostki geologiczne okolicach Chęcin, na południowy zachód od Kielc. Trasa jest bardzo ciekawa, krajoznawcza, obfituje w piękne widoki, nadaje się na rodzinną wycieczkę rowerową.


Ogólny przebieg trasy: Szewce, parking przy jaskini "Raj" (0,0 km) - Zawada (4,3 km) - Gałęzice (9,3 km) - Polichno (13,4 km) - Chęciny (20,6 km) - Zelejowa (22,8 km) - Szewce, parking przy jaskini "Raj" (26,0 km).


Szlak rozpoczyna się na parkingu w pobliżu jaskini "Raj". To najsławniejsza z jaskiń Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Jest ona udostępniona do zwiedzania, a podziemna trasa turystyczna pozwala zobaczyć wyjątkowe formy naciekowe, od których piękna pochodzi nazwa jaskini. Obok znajduje się ekspozycja archeologiczna - Centrum Neandertalczyka - prezentująca rekonstrukcję pierwotnego osadnictwa, jakiego ślady odnaleziono w jaskini.
Trasa prowadzi w kierunku jaskini, następnie pomiędzy wzniesieniami Pasma Chęcińskiego, przez wsie Szewce, Zawada, Gałęzice prowadzi do wsi Polichno. To bardzo malownicza okolica, typowa dla Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Na pagórkach widoczne są wychodnie skalne, miejscami znajdują się tu kamieniołomy.
Szlak zakręca na wschód, by skierować się pod zamek królewski w Chęcinach. Prowadzi pod wzgórzem, na którym znajduje się ta warownia z charakterystycznymi wieżami. Następnie trasa wiedzie do centrum Chęcin, na rynek miasta. To dobre miejsce na odpoczynek. Warto zwiedzić sam zamek, jak i miasteczko. Z Chęcin szlak biegnie na północ i przez wieś Zelejową, a następnie zalesione wzgórza, dociera z powrotem na miejsce startu.

Atrakcje na szlaku:

1. Jaskinia Raj

2. Polichno - skałki, ładne krajobrazy

3. Chęciny - zamek, rynek.

Szlak nie jest w całości przejezdny dla roweru z sakwami / przyczepką rowerową. Szlak poprowadzony wyłącznie po drogach wyłączonych z ruchu pojazdów lub po drogach lokalnych o małym i bardzo małym natężeniu ruchu pojazdów, brak niebezpiecznych skrzyżowań. Szlak szczególnie polecany dla rodzin z dziećmi i przyczepek dziecięcych. Szlak o charakterze rekreacyjnym.

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013