Język:

Szlaki

Rodzinna trasa rowerowa w Górach Świętokrzyskich - Wokół Fortalicji

Pozostałe szlaki

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
19.7 km
Czas
2:00h
Dla kogo
Dla rowerzystów okazjonalnych, Dla rodzin z dziećmi
Poziom trudności
dla początkujących
O szlaku
Oznakowanie
Czarny
Nachylenie
0.73 %
Najwyższy punkt
292 m
Najniższy punkt
221 m
Suma podjazdów
143 m
Suma zjazdów
144 m
Województwo:
Świętokrzyskie
Królestwo:
Góry Świętokrzyskie i okolica
Miejsce startu:
Sobków, zamek
Miejsce końca:
Sobków, zamek

"Wokół Fortalicji" to jedna z trzynastu rodzinnych tras rowerowych, wytyczonych w Górach Świętokrzyskich. Ma 20 kilometrów długości, jest oznakowana kolorem czarnym i biegnie pomiędzy miejscowością Sobków, w której znajduje się niezwykły zamek, a miejscowością Wolica, leżącą blisko podkieleckiej Tokarni. Trasa jest bardzo ciekawa, krajoznawcza, obfituje w piękne widoki, nadaje się na rodzinną wycieczkę rowerową.


Ogólny przebieg trasy: Sobków, okolice zamku (0,0 km) - Wierzbica Górna (4,5 km) - Siedlce (9,1 km) - Wolica (11,0 km) - Sokołów (16,0 km) - Sobków (19,7 km).


Trasa rozpoczyna się przy "fortalicji" w Sobkowie. To posiadający bardzo oryginalną architekturę zamek z końca XVI wieku, częściowo zachowany do dziś. Na rozległym dziedzińcu znajduje się ruina późniejszego, klasycystycznego pałacu z XVIII wieku.
Od zamku szlak prowadzi dobrymi, bocznymi drogami asfaltowymi przez malowniczą, pagórkowatą okolicę na północ, w kierunku Wolicy. Po drodze widoki na Góry Świętokrzyskie i okoliczne wzniesienia. W Wolicy zobaczyć można zabytkowy budynek stacji kolejowej, blisko też do Tokarni - bardzo interesującego skansenu etnograficznego. Z Wolicy szlak biegnie na południe, by zatoczywszy pętlę powrócić do zamku, skąd rozpoczęła się trasa.

Atrakcje na szlaku:

1. Sobków - zamek, ruiny pałacu

2. Wolica - stara stacja kolejowa

3. Krajobrazy południowej części Gór Świętokrzyskich.

Szlak nie jest w całości przejezdny dla roweru z sakwami / przyczepką rowerową. Szlak poprowadzony wyłącznie po drogach wyłączonych z ruchu pojazdów lub po drogach lokalnych o małym i bardzo małym natężeniu ruchu pojazdów, brak niebezpiecznych skrzyżowań. Szlak szczególnie polecany dla rodzin z dziećmi i przyczepek dziecięcych. Szlak o charakterze rekreacyjnym.

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013