Język:

Szlaki

Rodzinna trasa rowerowa w Górach Świętokrzyskich - Świętokrzyscy Indianie

Pozostałe szlaki

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
27.9 km
Czas
3:14h
Dla kogo
Dla rowerzystów okazjonalnych, Dla rodzin z dziećmi
Poziom trudności
dla początkujących
O szlaku
Oznakowanie
Czarny
Nachylenie
0.78 %
Najwyższy punkt
294 m
Najniższy punkt
234 m
Suma podjazdów
192 m
Suma zjazdów
201 m
Województwo:
Świętokrzyskie
Królestwo:
Góry Świętokrzyskie i okolica
Miejsce startu:
Bieleckie Młyny, przy starym młynie wodnym
Miejsce końca:
Bieleckie Młyny, przy starym młynie wodnym

"Świętokrzyscy Indianie" to jedna z trzynastu rodzinnych tras rowerowych, wytyczonych w Górach Świętokrzyskich. Ma 28 kilometrów długości, jest oznakowana kolorem czarnym i biegnie w okolicach miejscowości Morawica, położonej na południe od Kielc. Szlak jest łatwy, biegnie głównie pustymi, wiejskimi drogami asfaltowymi, nadaje się na rodzinną wycieczkę rowerową.


Trasa zaczyna się we wsi Bieleckie Młyny. Na Czarnej Nidzie wybudowano tu elektrownię wodną, stosującą rzadko instalowaną w podobnych elektrowniach turbinę Archimedesa (ślimakową). W pobliżu leży miejscowość Morawica. Znajduje się w niej"Kalwaria Świętokrzyska", zalew i zespół starych młynów.
Trasa biegnie na północ, po czym skręca na wschód, przez wsie Piasecka Góra i Kuby-Młyny, docierając do wsi Marzysz. Teren ten to dolina górnej Nidy, użytkowana rolniczo, ale też dość mocno zalesiona. Szlak mija ładne, drewniane domy oraz lasy, przez które biegnie dobrymi, gruntowymi drogami. W miejscowości Suków-Podmarzysz trasa napotyka przez chwilę znaki szlaku Green Velo.
Z tego miejsca zakręca ona na południe, by ponownie przez spokojne wioski i niewielkie lasy w dolinie rzeki Morawki doprowadzić z powrotem na miejsce startu. Po drodze można w kilku miejscach zobaczyć odległe panoramy Gór Świętokrzyskich. We wsi Zaborze mieści się sezonowa "wioska indiańska" - kieleccy metodyści prowadzą tu obóz dla dzieci, organizując różne wydarzenia prezentujące kulturę i obyczaje amerykańskich Indian.

Atrakcje na szlaku:

1. Panorama Gór Świętokrzyskich i doliny Nidy

2. Zaborze - wioska indiańska

3. Zalew Morawica.

Szlak w całości przejezdny dla roweru z sakwami / przyczepką rowerową. Szlak poprowadzony wyłącznie po drogach wyłączonych z ruchu pojazdów lub po drogach lokalnych o małym i bardzo małym natężeniu ruchu pojazdów, brak niebezpiecznych skrzyżowań. Szlak szczególnie polecany dla rodzin z dziećmi i przyczepek dziecięcych. Szlak o charakterze rekreacyjnym.

Miejsca na szlaku (1)

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013