Język:

Szlaki

Rodzinna trasa rowerowa w Górach Świętokrzyskich - Chłopy i Pany

Pozostałe szlaki

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
25.2 km
Czas
2:12h
Dla kogo
Dla rowerzystów okazjonalnych, Dla rodzin z dziećmi
Poziom trudności
dla początkujących
O szlaku
Oznakowanie
Czarny
Nachylenie
0.7 %
Najwyższy punkt
286 m
Najniższy punkt
224 m
Suma podjazdów
176 m
Suma zjazdów
173 m
Odcinki o dużym nachyleniu
1
Województwo:
Świętokrzyskie
Królestwo:
Góry Świętokrzyskie i okolica
Miejsce startu:
Siedlce (szkoła podstawowa)
Miejsce końca:
Siedlce (szkoła podstawowa)

"Chłopy i Pany" to jedna z trzynastu rodzinnych tras rowerowych, wytyczonych w Górach Świętokrzyskich. Ma 25 kilometrów długości, jest oznakowana kolorem czarnym i biegnie w okolicach miejscowości Morawica, położonej na południe od Kielc.


Ogólny przebieg szlaku: Siedlce, szkoła (0,0 km) - Łukowa (3,7 km) - Chmielowce (6,6 km) - Kawczyn (8,1 km) - Chałupki (10,3 km) - Dębska Wola (11,8 km) - Zbrza (14,9 km) - Chałupki Zbrzańskie (18,6 km) - Ostrów (20,9 km) - Wolica (24,3 km) - Siedlce, szkoła (25,2 km).


Trasa rozpoczyna się we wsi Siedlce obok Wolicy. Biegnie dość mocno pagórkowatym, otwartym terenem. Na szczęście nie ma tu stromych podjazdów i zjazdów, Szlak jest łatwy, biegnie głównie pustymi, wiejskimi drogami asfaltowymi, nadaje się na rodzinną wycieczkę rowerową. Na szlaku liczne, stare wiejskie domy i dawne dwory szlacheckie - stąd nazwa trasy.
Szlak dociera do wsi Chałupki. Jest ona sławna, z uwagi na wielowiekowe tradycje garncarskie. Można tu obejrzeć Ośrodek Tradycji Garncarskiej - muzeum, prezentujące miejscowe wyroby ceramiczne.
Od tego miejsca trasa zawraca i prowadzi przez podłużne pasma wzgórz w kierunku doliny Czarnej Nidy, którą biegnie z powrotem do Wolicy. Tam znajduje się stary budynek stacyjny, a wieś Siedlce jest zaraz obok. Ładne widoki, w tym na odległy o kilka kilometrów zamek w Chęcinach.

Atrakcje na szlaku:

1. Chałupki - Muzeum Garncarstwa

2. Widoki na zamek chęciński i okolice.

Szlak poprowadzony wyłącznie po drogach wyłączonych z ruchu pojazdów lub po drogach lokalnych o małym i bardzo małym natężeniu ruchu pojazdów, brak niebezpiecznych skrzyżowań. Szlak szczególnie polecany dla rodzin z dziećmi i przyczepek dziecięcych. Szlak o charakterze rekreacyjnym.

DRUKUJ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013