Język:

Szlaki

Szlak Mazurskich Legend i Opowieści

Pozostałe szlaki

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
99.0 km
Czas
10:00 hh
Dla kogo
Dla rowerzystów okazjonalnych, Dla miłośników dziedzictwa kulturowego, Dla amatorów pięknych widoków, Dla miłośników przyrody
Poziom trudności
dla średniozaawansowanych
O szlaku
Najwyższy punkt
193 m
Najniższy punkt
110 m
Suma podjazdów
988 m
Suma zjazdów
995 m
Nachylenie
1 %
Oznakowanie
Zielony
Województwo:
Warmińsko-Mazurskie
Królestwo:
Północne Mazury
Miejsce startu:
Szlak stanowi pętlę. Dobre miejsca startu: Pozezdrze, Kruklanki
Miejsce końca:
Szlak stanowi pętlę. Dobre miejsca startu: Pozezdrze, Kruklanki

"Szlak Mazurskich Legend i Opowieści" to liczący blisko 100 kilometrów, dość trudny szlak rowerowy, poprowadzony przez północno-wschodnią część Krainy Wielkich Jezior Mazurskich, a częściowo w Puszczy Boreckiej. Na trasie rowerzysta napotkać może wiele niezwykłych, drewnianych rzeźb, z których każda związana jest z lokalną historią lub legendą.
Trasa nie ma początku i końca, więc można ją rozpocząć w zasadzie z każdego miejsca. Pierwsza z rzeźb na szlaku znajduje się w okolicach miejscowości Pozezdrze. Jest to jedna z dwóch, obok Kruklanek, większych i lepiej skomunikowanych miejscowości na trasie. Stąd zatem zacząć można wyprawę śladem legend i opowieści mazurskich.


Ogólny przebieg szlaku: Pozezdrze, Jezioro Piecek (0,0 km) - Stręgielek (7,6 km) - Gębalka (11,8 km) - Piłaki Wielkie (14,8 km) - Grodzisko (19,9 km) - Wolisko (37,9 km) - Jurkowo (44,5 km) - Sołtmany (51,4 km) - Żywki (60,8 km) - Boćwinka (63,1 km) - Możdżany (65,9 km) - Jeziorowskie (72,1 km) - Kruklanki (75,5 km) - Przerwanki (80,1 km) - Jakunówko (88,3 km) - Kuty (94,1 km) - Pozezdrze, Jezioro Piecek (99,0 km).


Szlak ma charakter tematyczny. Rowerzysta, podróżując przez tę malowniczą, dość odludną krainę, odwiedzić może blisko trzydzieści miejsc i miejscowości, z którymi związane są dawne podania i historie. W miejscach, gdzie podobno się one wydarzyły, ustawiono drewniane rzeźby. W ich pobliżu znajdują sie tabliczki z opowieścią. Na szlaku ustawiono także tablice z mapami, pokazujące, gdzie znajduje się dana legenda. Rzeźby te są naprawdę ładne i ciekawe, a niektóre dość przerażające. Mają już kilka lat, więc drewno sczerniało, a pnie, z których je wyrzeźbiono, porosły mchem. Oczywiście, każda z rzeźb jest inna i opowiada inną historię. Zachęcają do podróży szlakiem i poznawania mazurskich legend i opowieści.
Walory krajoznawcze trasy są wybitne. Dzikie lasy i pustkowia, liczne jeziora pokazują z zupełnie innej strony rejon Mazur. Szlak biegnie przez leśne uroczyska, bagna i mokradła, ale także otwarte pola i łąki. Są oczywiście jeziora, w tym największe z nich - Gołdapiwo. Wiele strumieni i małych rzek przecina tę pagórkowatą okolicę. Łatwo tu o spotkanie dzikiej zwierzyny, włącznie z żyjącymi w Puszczy Boreckiej żubrami. Zagroda pokazowa tych zwierząt znajduje się w sercu Puszczy Boreckiej, we wsi Wolisko. Na szlaku znajduje się również sporo zabytków, głównie rangi lokalnej, ale dość interesujących i dobrze opisanych na tablicach informacyjnych.
Trasa poprowadzona jest bocznymi drogami i duktami leśnymi. Niekiedy ścieżki, którymi biegnie szlak, giną w leśnej gęstwinie. Znaki na trasie są gęsto ustawione, lecz dość już podniszczone. Gdzieniegdzie ich brakuje, więc lepiej szlakiem podróżować z dobrą mapą i śladem GPS trasy. Jest on długi, tereny, przez które przebiega, dzikie, więc łatwo się tu pogubić. Część dróg, na szczęście niewielka, to odcinki starego bruku, zdarzają się także krótkie fragmenty piaszczyste. Teren, szczególnie w północnej części Puszczy Boreckiej, jest dość pagórkowaty. Sprawia to, że trasa jest dość trudna i lepiej ją rozłożyć na dwa dni.

Atrakcje na szlaku:

1. Legendy i wierzenia mazurskie - rzeźby i historie opowiedziane na szlaku

2. Puszcza Borecka

3. Jeziora mazurskie (Stręgielek, Gołdapiwo i inne)

4. liczne zabytki budownictwa wiejskiego, w tym stare, mazurskie domy z cegły

5. krajobrazy i widoki na trasie

6. Wolisko - zagroda pokazowa żubrów.

Szlak w całości przejezdny dla roweru z sakwami / przyczepką rowerową. Szlak poprowadzony w oddzieleniu od ruchu pojazdów, wyłącznie bezpieczne przejazdy rowerowe przez drogi publicznem wydzielone drogi rowerowe oraz drogi wyłączone z ruchu samochodowego, drogi polne, leśne i inne. Szlak o charakterze rekreacyjnym. Szlak o szczególnych walorach przyrodniczych. Szlak o szczególnych walorach dziedzictwa kulturowego. Szlak o szczególnych walorach widokowych.

DRUKUJ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013