Język:

Wycieczki

Śladami nadwiślańskiej historii: z Koprzywnicy do Baranowa Sandomierskiego

Turystyczne

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
45.8 km
Czas
3:54 hh
Dla kogo
Dla miłośników dziedzictwa kulturowego, Dla amatorów pięknych widoków
Poziom trudności
dla średniozaawansowanych
O wycieczce
Czas przejazdu ze zwiedzaniem
420 min
Najwyższy punkt
170 m
Najniższy punkt
142 m
Województwo:
Świętokrzyskie
Królestwo:
Ziemia Sandomierska i Dolina Dolnego Sanu
Miejsce startu:
parking przy dawnym klasztorze cysterskim w Koprzywnicy
Miejsce końca:
parking przy dawnym klasztorze cysterskim w Koprzywnicy

Wśród malowniczych krajobrazów Doliny Wisły, niemal na każdym kilometrze, odnajdziesz wielką historię tworzoną przez władców i kolejne pokolenia możnych rodów. Wycieczka rozpoczyna się w Koprzywnicy, której losy od końca XII do XIX stulecia związana była ze sprowadzanymi do Polski Mikołaja Bogorię ze Skotnik cystersami. Szarzy mnisi pozostawili po sobie kościół oraz skrzydło dawnego opactwa – budowle, które do dziś pozwalają zachwycić się średniowieczną myślą architektoniczną. Ciekawostki historyczne kryją się też po drugiej stronie Wisły. Otoczone urokliwymi parkami dwa pałace w Tarnobrzegu-Dzikowie oraz Baranowie Sandomierskim swoimi korzeniami sięgają czasów średniowiecznych. Często zmieniając właścicieli i formę, dziś zachwycają swoją architekturą. Pałac rodziny Leszczyńskich w Baranowie Sandomierskim, który dzięki swoim renesansowym krużgankom, nie bez kozery nazywany jest Małym Wawelem. Niezwykłą ciekawostką jest Jezioro Tarnobrzeskie, które powstało w ramach rekultywacji jednego z wyrobisk dawnego zagłębia siarkowego. Jezioro, które latem przyciąga plażowiczów, nurków i żeglarzy, to jeden z przykładów, jak inżynierowie i obrońcy przyrody mogą działać razem na rzecz przywrócenia naturze obszarów silnie eksploatowanych przez człowieka.

Przebieg i kilometraż
Koprzywnica (0,0 km) – Ciszyca (5,5 km) – Tarnobrzeg (7,8 km) – Jezioro Machowskie (13,2 km) – Siedleszczany (19,8 km) – Baranów Sandomierski (24,3 km) – Tarnobrzeg-Nagnajów (31,5 km) – Krzcin (41,3 km) – Koprzywnica (45,8 km)

Rodzaj nawierzchni
Droga dla rowerów (asfaltowa) – 6,9km, czyli 15,1 %
Droga asfaltowa –  33,2 km, czyli 72,5 %
Droga szutrowa – 4,2 km, czyli 9,2 %
Droga po płytach – 0,8 km, czyli 1,7 %
Droga gruntowa polna – 0,7 km, czyli 1,5%

Sposób oznakowania wycieczki
Wycieczka pokrywa się na niektórych fragmentach ze szlakami pieszymi i rowerowymi:
- Koprzywnica – Tarnobrzeg: Droga św. Jakuba (szlak oznaczony żółtą muszlą),
- Tarnobrzeg – Przywiśle: brak oznakowania,
- Przywiśle – Nagnajów: zielony szlak pieszy,
- Nagnajów – Baranów Sandomierski: brak oznakowania,
- Baranów Sandomierski – Nagnajów: zielony szlak pieszy,
- Nagnajów – Koprzywnica: brak oznakowania

Opis techniczny przebiegu wycieczki
Wycieczkę najlepiej rozpocząć z parkingu przy pocysterskim klasztorze w Koprzywnicy. Początkowo kierujesz się na wschód i przez koprzywnicki rynek wyjeżdżasz z miasteczka. Drogami asfaltowymi o niskim natężeniu ruchu samochodowego jedziesz w kierunku Ciszycy. Droga wiedzie przez sady i doprowadza Cię do promu na Wiśle. Po przekroczeniu rzeki wjeżdżasz do centrum Tarnobrzega, jedziesz przez Rynek (pl. Bartosza Głowackiego) i kierujesz się w stronę Jeziora Tarnobrzeskiego (Machowskiego). Droga dla rowerów prowadzi wzdłuż ulicy Gen. Władysława Sikorskiego a potem biegnie obok Wisłostrady. Docierasz do jeziora. Dalej, wzdłuż jego brzegów, jedziesz wygodną, nową drogą dla rowerów. Za jeziorem skręcasz w lewo w ul. Turystyczną w stronę Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Następnie podążasz ulicami: Górniczą, Zakładową i Nadwiślańską w Nagnajowie. Tu przekraczasz piesze przejście kolejowe i, zachowując szczególną ostrożność, przez kilkaset metrów jedziesz drogą wojewódzką nr 985. Skręcasz w lewo do miejscowości Siedleszczany i jedziesz do Suchorzowa, początkowo po drodze pokrytej betonowymi płytami, a następnie drogą szutrową. Wjeżdżasz do Baranowa Sandomierskiego ul. Mickiewicza i, mijając po drodze Rynek, ulicą Zamkową docierasz do głównej atrakcji miejscowości, czyli pałacu Leszczyńskich, zwanego również Małym Wawelem.

Do Koprzywnicy wracasz wzdłuż wałów przeciwpowodziowych Wisły (początkowo droga asfaltowa, potem szutrowa). W Nagnajowie wjeżdżasz na most na Wiśle na drodze krajowej nr 9, na którym ponownie należy zachować szczególną ostrożność. Wjeżdżając na most pamiętaj, że przejście znajduje się po jego zachodniej stronie. Zjeżdżasz z mostu i skręcasz w lewo. Przez kilkaset metrów jedziesz wzdłuż wałów przeciwpowodziowych, przekraczasz je i dalej, mało ruchliwymi drogami asfaltowymi, jedziesz przez: Łążek Nowy i Stary, Chodków Stary, Przewłokę, Krzcin aż do Koprzywnicy.

Na trasie należy liczyć się z kilkoma utrudnieniami:

  • należy skorzystać z promu na rzece Wiśle łączącego Ciszycę z Tarnobrzegiem,
  • w Nagnajowie przejście przez tory (przejście piesze, należy zejść z roweru) z rowerem z przyczepką lub rowerem poziomym może być znacznie utrudnione ze względu na labirynt barierek przed torowiskiem
  • należy zachować szczególną ostrożność przed, na i za mostem drogowo-kolejowym w Nagnajowie na DK nr 9. Przejście piesze na moście znajduje się wyłącznie z jednej strony (od strony zachodniej) i przed wejściem na most należy podążać właśnie tą stroną konstrukcji; przejazdu mostem można uniknąć korzystając z przeprawy promowej w Tarnobrzegu.

Warianty wycieczki
Jeśli chcesz uniknąć przejazdu mostem na drodze krajowej w Nagnajowie, możesz skorzystać z przeprawy promowej z Tarnobrzega w kierunku Koprzywnicy

DRUKUJ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013