Język:

Wycieczki

Przez Góry Świętokrzyskie: od Sienkiewicza do Żeromskiego

Turystyczne

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
31.8 km
Czas
5:00h
Poziom trudności
dla średniozaawansowanych
O wycieczce
Czas przejazdu ze zwiedzaniem
170 min
Najwyższy punkt
428 m
Najniższy punkt
271 m
Województwo:
Świętokrzyskie
Królestwo:
Góry Świętokrzyskie i okolica
Miejsce startu:
Parking w Oblęgorku
Miejsce końca:
Parking w Oblęgorku

Wycieczka prowadzi przez malownicze, górzyste tereny Suchedniowsko-Oblęgorskiego Parku Krajobrazowego i jego otuliny oraz przez łagodne drogi Padołu Strawczyńskiego. Dominują odcinki asfaltowe, występują jednak fragmenty leśne i terenowe (drogi gruntowe nieutwardzane i szutrowe). Do głównych atrakcji zaliczyć należy Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku z parkiem i aleją lipową, punkt widokowy na Górze Siniewskiej, ruiny wielkiego pieca w Kuźniakach, zalew i centrum sportowo-rekreacyjne w Strawczynku, Strawczyn oraz kościół w Chełmcach.
„Oblęgorek oczarował mnie zupełnie. Mało jest w Królestwie wiosek tak pięknie położonych…”. Tak Henryk Sienkiewicz pisał o okolicach pałacyku, który otrzymał od społeczeństwa z okazji 25-lecia pracy twórczej. Warto zaufać słowom noblisty i wybrać się na przejażdżkę wśród urzekających krajobrazów po południowej stronie Pasma Oblęgorskiego.
Wycieczkę rozpoczynamy na parkingu w Oblęgorku, skąd skręcamy w lewo w ulicę Gimnazjalną a następnie w lewo w ulicę Sienkiewicza i za znakami żółtego szlaku rowerowego, malowniczym wąwozem, docieramy do Pałacyku Henryka Sienkiewicza. W oddziale Muzeum Narodowego odtworzono wiernie wnętrza rezydencji pisarza oraz stworzono interaktywną wystawę biograficzno-literacką.
Następnie zjeżdżamy aleją lipową. Znaki prowadzą skrajem Suchedniowsko-Oblęgorskiego Parku Krajobrazowego. Warto skorzystać z jednego z czarnych szlaków łącznikowych kierujących do punktu widokowego (390 m n.p.m.) na Górze Siniewskiej. Wysiłek włożony w pokonanie ostrego podjazdu wynagradza krajobraz (stąd podziwiać można między innymi Kielce, Padół Strawczyński oraz zamek w Chęcinach), a miejsce na grilla i ognisko zachęca do dłuższego odpoczynku.
Z pobliskiej miejscowości Hucisko trasa prowadzi podnóżami Gór: Perzowej i Kuźniackiej do Kuźniak, gdzie zachowały się ruiny XVIII-wiecznego wielkiego pieca. Następnie drogą asfaltową dojeżdżamy do odcinka terenowego przez lasy strawczyńskie. Do zalewu rekreacyjnego z miejscem postojowym trafimy podążając czarnym szlakiem łącznikowym. W pobliżu akwenu funkcjonuje centrum rekreacyjne z krytym basenem i punktem informacji turystycznej. Tą samą trasą wracamy na szlak żółty, którym docieramy do Strawczyna – miejscowości, w której urodził się Stefan Żeromski. Przypomina o tym obelisk oraz metryka chrztu zachowana w XVII-wiecznym kościele. Przez Promnik docieramy do wsi Chełmce, nad którą dominuje świątynia z XVII stulecia. Tu spotykamy szlak Green Velo, którym zmierzamy w stronę oddalonego o niecałe 3 km parkingu w Oblęgorku.


Przebieg i kilometraż:
• Taras widokowy na Górze Siniewskiej – 4,5 km
• Hucisko – 9km
• Kuźniaki – 12,5km
• Zalew w Strawczynku – 19km
• Strawczyn – 21km
• Promnik – 23,5km
• Chełmce – 28,5km
• Oblęgorek Parking – 31,8km


Ewentualne warianty wycieczki:
• Osoby o słabszej kondycji mogą zrezygnować z wjazdu czarnym szlakiem łącznikowym do punktu widokowego na Górze Siniewskiej i kontynuować wycieczkę szlakiem żółtym (ze względów widokowych warto jednak spróbować pokonać ostry podjazd – można również poprowadzić rower).
• Istnieje możliwość skrócenia trasy i przejazdu czarnym szlakiem łącznikowym z Huty Oblęgorskiej Dolnej przez Niedźwiedź do Strawczyna (długość wycieczki w takim wariancie: 21,5 km .
• Rowerzyści mogą zrezygnować z wizyty nad zalewem rekreacyjnym w Strawczynku. Po wyjeździe z terenów leśnych (lasy Strawczyńskie) należy kierować się na Strawczyn – za żółtymi znakami szlaku rowerowego.
• Istnieje możliwość wydłużenia wycieczki – z miejscowości Chełmce dojeżdżamy do parkingu w Oblęgorku czarnym szlakiem łącznikowym przez Bugaj i Porzecze (trasa wydłuża się wtedy o ok. 4 kilometry).


Opis oznakowania i infrastruktury:
Trasa wycieczki prowadzi głównie znakami żółtego szlaku rowerowego gminy Strawczyn oznakowanego wg standardu znakowania turystycznych szlaków rowerowych PTTK. W górnej części znaku umieszczony jest symbol roweru w kolorze czarnym, w dolnej – prostokąt w kolorze żółtym.
W Oblęgorku, na odcinku wzdłuż ulicy Sienkiewicza oraz na odcinku Chełmce – Oblęgorek pokrywa się ze Wschodnim Szlakiem Rowerowym Green Velo. Podczas wycieczki spotykamy również fragmenty czerwonego szlaku pieszego im. E. Massalskiego: na odcinku Poręby – Zaskale – droga Hucisko-Nowy Niedźwiedź) oraz na krótkim odcinku za Górą Perzową.
Od trasy głównej (żółty szlak rowerowy) odchodzą czarne szlaki łącznikowe: do punktu widokowego na Górze Siniewskiej (2 czarne szlaki łącznikowe), skrót z Huty Oblęgorskiej przez Niedźwiedź do Strawczyna oraz łącznik z obeliskiem upamiętniającym miejsce urodzin S. Żeromskiego w Strawczynie.
Rowerzyści mogą skorzystać z dobrze wyposażonych miejsc postojowych:
• pod Pałacykiem Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku: stojaki rowerowe; w sezonie turystycznym działa kawiarnia na świeżym powietrzu;
• Oblęgór – miejsce postojowe ze stojakami na rowery, ławeczkami, stolikami, miejscem na grill i ognisko;
• Punkt widokowy na górze Siniewskiej – taras widokowy z ławeczkami; miejsce postojowe ze stojakami na rowery, ławeczkami, wiatą, miejscem na grill i ognisko;
• Zalew rekreacyjny w Strawczynku – miejsce postojowe z wiatami i miejscem na ognisko;
• Strawczyn – miejsce postojowe w parku ze stojakami na rowery, ławeczkami, miejscem na grill i ognisko;
• Promnik – miejsce postojowe z wiatą, stojakami na rowery, miejscem na ognisko;
• Chełmce – miejsce postojowe przy kościele z ławeczkami i stolikami


Nawierzchnia:
Drogi asfaltowe stanowią ok. 70% nawierzchni. Szutrową drogę o długości ok. 450 metrów spotykamy na ostrym zjeździe z punktu widokowego na Górze Siniewskiej. Kolejny odcinek terenowy (ok. 3 km) rozciąga się od zjazdu z punktu widokowego do drogi Hucisko-Nowy Niedźwiedź. Drogę gruntową o długości ok. 2,5 kilometra spotykamy na końcu wsi Hucisko, u podnóża Góry Perzowej. Ostatni odcinek z nawierzchnią terenową (ok. 3 km) przebiega przez lasy strawczyńskie i Poręb Janowskich.


Wykaz atrakcji na trasie wycieczki:
• Pałacyk Henryka Sienkiewicza – Oddział Muzeum Narodowego w Kielcach wraz z parkiem i aleją lipową (ul. Aleja Lipowa 24, 26-067 Strawczyn, tel 41 303 04 26, oblegorek@mnki.pl, www.mnki.pl)
• Punkt widokowy na Górze Siniewskiej (449 m n.p.m.)
• Suchedniowsko-Oblęgorski Park Krajobrazowy;
• Ruiny wielkiego pieca z XVIII w.
• Zalew rekreacyjny w Strawczynku
• Punkt Informacji Turystycznej (Centrum Sportowo-Rekreacyjne „Olimpic” w Strawczynie (Strawczynek ul. Turystyczna 6, 26-067 Strawczyn, info@olimpicstrawczyn.pl, www.olimpicstrawczyn.pl)
• Strawczyn; obelisk upamiętniający miejsce narodzin Stefana Żerosmkiego, oraz kościół pw. Wniebowzięcia NMP (ul. Ogrodowa 12, 26-067 Strawczyn, tel. 41 303 80 11)
• Kościół pw. św. Marii Magdaleny i św. Mikołaja w Chełmcach (Chełmce 165, 26-067 Strawczyn, 41 303 04 94)

DRUKUJ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013