Język:

Wydarzenia

53 Dymarki Świętokrzyskie w Nowej Słupi

sobota, 17 sierpnia 2019, 10:00 - niedziela, 18 sierpnia 2019, 22:00

Województwo:
Świętokrzyskie
Królestwo:
Góry Świętokrzyskie i okolica
Miejsce:
Świętokrzyska 59, 26-006 Nowa Słupia

Nowa Słupia znana jest w kraju i poza jego granicami z corocznie organizowanych Dymarek.

Goście prócz wyjątkowych prezentacji wytopu żelaza w dymarkach, jak zwykle mogą nie tylko wszystko obejrzeć, ale także uczestniczyć w warsztatach rzemiosł antycznych, rekonstrukcji bitwy barbarzyńców z legionami rzymskimi, pokazach rękodzieła ludowego (kowali, garncarzy, rzeźbiarzy). Dymarki od wielu lat stanowią swoiste Świętokrzyskie Dni Kultury, wielkie regionalne święto z niepowtarzalnym klimatem.

Niezwykłym miejscem przenoszącym nas o dwa tysiące lat wstecz jest Nowa Słupia, gdzie już od ponad 40 lat odbywają się „Dymarki". To prawdziwe święto wytopu żelaza tradycyjnymi metodami sprzed tysięcy lat. Odkryte tu w poprzednim stuleciu pozostałości prehistorycznych pieców, zwanych dymarkami, pozwoliło na poznanie dawnych technologii. Na terenie „Piecowiska” na naszych oczach ruda żelaza poddawana działaniu węgla drzewnego, powietrza i wysokiej temperatury, staje się docelowo żelazem – materiałem, z którego powstają narzędzia.

Każdy młody turysta może poczuć się w Nowej Słupi prawdziwym odkrywcą. Zaaranżowane z dużą dokładnością stanowiska hutnicze, kuźnicze czy garncarskie przenoszą nas w przeszłość i pozwalają na własnoręczne wykonanie glinianego naczynia lub zapoznanie się z działaniem warsztatu tkackiego. W czasie rekonstrukcji zadbano o najdrobniejsze szczegóły – miejsce, narzędzia czy nawet sam strój rzemieślników. „Dymarki” poza pokazaniem pradawnych technologii wytopu żelaza dają również możliwość poznania życia dawnych ludów zamieszkujących te tereny – ich zwyczajów, tradycji i codziennych zajęć. Dom kowala, szałas hutników, warsztat obróbki złota i brązu – to tylko kilka z atrakcji, dzięki którym młody turysta przenosi się o dwa tysiące lat wstecz.

 

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013