Język:

Wydarzenia

Sabantuj

sobota, 3 sierpnia 2019, 12:00 - niedziela, 2 sierpnia 2020, 00:00

Województwo:
Podlaskie
Królestwo:
Puszcza Białowieska i Puszcza Knyszyńska
Miejsce:
Kruszyniany 58, 16-120 Krynki

Sabantuj, czyli Święto Pługa, ma ponad 1000-letnią tradycję. Łączy obrzędy prac rolnych oraz piękne obyczaje, tańce, śpiewy i zabawy narodu tatarskiego z elementami religii muzułmańskiej.

Jest obchodzone przez całe rodziny. W Polsce obchody Sabantuj, wcześniej zarzucone, zostały przywrócone w Kruszynianach w 2007 r. dzięki staraniom Dżennety Bogdanowicz i jej rodziny. Poprzez zabawę i rekreację uczestnicy mają okazję integrować się, a jednocześnie poznawać kulturę i tradycję nie tylko tatarską, lecz również innych narodów. Celem imprezy jest ukazanie wielokulturowości Podlasia dzięki zaprezentowaniu kultury innych grup etnicznych zamieszkujących ten region.


Nawiązując do tradycyjnej wielokulturowości Podlasia,  przedstawia się tradycję i kulturę  społeczności – zarówno Tatarów żyjących w Polsce, jak i w innych krajach. Zaplanowano występy tatarskich zespołów artystycznych z różnych regionów świata.


Sabantuj w Kruszynianach nie może się obyć bez kulinariów, goście będą mogli skosztować typowych potraw tatarskich przygotowanych przez gospodarzy i nie tylko.


Dotychczasowe obchody Święta Pługa cieszyły się dużą popularnością wśród mieszkańców regionu, a także gości z innych obszarów Polski. Były przy tym ważnym elementem promocji Podlasia oraz Polski, docenianym zarówno w kraju, jak i poza nim. Podczas ostatniej edycji w 2015 roku udział w festiwalu brało ok 6000 osób. Na zaproszenie gospodarzy Tatarskiej Jurty do Kruszynian przybywają przedstawiciele mediów krajowych i zagranicznych, dzięki czemu relacje z Sabantuj są prezentowane przez prasę, stacje radiowe i telewizyjne, a także internet. Docierają nawet do tak odległych krajów jak np. Indonezja.  Goście, którzy pojawią się w Kruszynianach mogą liczyć na mnóstwo atrakcji.

 Szczegółowy program na stronie www.kruszyniany.pl

 

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013