Język:

Wydarzenia

Romantyczne Andrzejki z piosenką francuską w WDK

czwartek, 30 listopada 2017, 18:00-22:00

Województwo:
Świętokrzyskie
Królestwo:
Góry Świętokrzyskie i okolica
Miejsce:
Ściegiennego 2, 25-033 Kielce

30 listopada o godz. 18.00 w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach rozpocznie się spektakl muzyczny "C`est si bon – Wieczór piosenki francuskiej", podczas którego będziecie mogli Państwo przenieść się w romantyczny świat piosenek znad Sekwany.

Bilety na ten koncert w cenie 40 zł (w przedsprzedaży) i 50 zł (w dniu koncertu) są do kupienia w Impresariacie WDK, nr tel.: 41 36 55 144.

Ws. rezerwacji można też dzwonić do Działu Promocji i Organizacji Imprez, nr tel.: 41 36 55 140.

"C`est si bon – Wieczór piosenki francuskiej"

Przez wiele lat XX w. Paryż był niekwestionowaną stolicą piosenki, w której królowali Edith Piaf, Yves Montand, czy Juliette Greco, wcześniej – niezrównana Josephine Baker, czy Maurice Chevalier. Później zainteresowanie słuchaczy skoncentrowało się na piosenkach tworzonych w Anglii i Stanach Zjednoczonych, a francuska piosenka nieco odeszła w cień. Mimo że francuski rynek muzyczny miewa się świetnie, coraz rzadziej mamy okazję słuchać francuskich piosenek.

Dla słuchaczy stęsknionych za piosenkami francuskimi mamy specjalną propozycję – spektakl "C`est si bon – Wieczór piosenki francuskiej". Jest to spotkanie z piosenkami pochodzącymi nie tylko z ubiegłego wieku, lecz i z tymi z epok wcześniejszych. Przedstawimy zatem berżeretki, czyli piosenki pseudoludowe z XVII i XVIII w., wspaniałe utwory z okresu fin de siecle'u, piosenki z okresu dwudziestolecia międzywojennego, wreszcie te nowsze z lat 60. ubiegłego stulecia. Większość piosenek pochodzi z repertuaru tych najwybitniejszych wspomnianych już wykonawców. Z pewnością nasi goście zdziwią się, jak wiele z nich znają, mało tego, nie wiedzą nawet, że są to piosenki francuskie – wystarczy wspomnieć o "Takiej malej" z repertuaru Miry Zimińskiej, "Bladym Niko", czy "Titinie".

Wykonawcami piosenek są Monika Goździk – świetnie śpiewająca aktorka, która przez wiele lat występowała z powodzeniem w Kanadzie, by teraz powrócić na nasze sceny i Wojciech Machnicki – niezrównany interpretator piosenek retro. Przy fortepianie zasiądzie Zbigniew Rymarz – kompozytor, pianista, archiwista, kopalnia wiedzy o piosenkach i o pracy nad nimi. Jest on również współautorem scenariusza (wraz z Alicją Choińską) i autorem opracowania muzycznego spektaklu. Całość wyreżyserowała Alicja Choińska, wyróżniona (podobnie jak pozostali twórcy) "Złotym Liściem festiwalu piosenki retro im. Mieczysława Fogga".

Przedstawienie dzieli się na cztery historyczne części, z których każda zyska odmienną oprawę scenograficzną i stosowne do epoki kostiumy.

 

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013