Język:

Miejsca

Nowa Pasłęka

Żeglarstwo

Województwo:
Warmińsko-Mazurskie
Królestwo:
Nad Zalewem Wiślanym
Odległość od Green Velo
0.04 km
Kontakt
Adres:
*
Telefon:
*
Adres e-mail:

Nowa Pasłęka to niewielka miejscowość nad Zalewem Wislanym. Znajduje się w niej duży port jachtowy z zapleczem turystycznym (prysznice, łazienki), który jest najdalej na północ wysuniętym portem tzw. Pętli Żuławskiej oraz duża przystań rybacka.

Nowa Pasłęka leży niemal na granicy Polski z Obwodem Królewieckim (Rosja). Uważny obserwator dostrzeże na powierzchni wód Zalewu boje wyznaczajace przebieg granicy państwowej.

Wieś leży przy ujściu do Zalewu Wiślanego warmińskiej rzeki Pasłęki (dawniej zwanej Pasarią). Ciekawostką jest fakt, że spośród polskich rzek uchodzących bezpośrednio do morza pod wzgledem długości jest ona na trzecim miejscu (211 km), po Wisle i Odrze. Pasłęka tworzy w końcu biegu deltę składającą się z trzech ramion, przy pierwszym z nich plaża z widokiem na granice z Rosją (nadmorski las jest już za granicą).

Z najdalej wysuniętego na zachód cypla ładny widok na południową część Zalewu Wislanego z Fromborkiem.

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013