Język:

Miejsca

Ekoturystyka Dwór Klewiny

Atrakcje

Województwo:
Warmińsko-Mazurskie
Królestwo:
Północne Mazury
Odległość od Green Velo
7 km
Kontakt
Adres:
Klewiny, 19-520 Banie Mazurskie, Klewiny
Telefon:
+48 604 752 210
Adres e-mail:
Strona www:
Udogodnienia
Udogodnienia rowerowe

Dwór Klewiny to zabytkowy zespół dworsko-parkowy z 2 połowy XIX wieku wpisany do Rejestru Zabytków woj. warmińsko-mazurskiego pod numerem A- 1035 z dnia 04.09.1995 roku, w którego skład wchodzą:

  • budynek mieszkalny ( Dwór ),
  • magazyn z przylegającym do niego budynkiem inwentarskim,
  • obora,
  • komin i ruiny gorzelni,
  • park wraz z aleją dębową.

Przed II Wojną Światową w majątku hodowano konia trakeńskiego dla potrzeb wojska oraz produkowano spirytus w gorzelni, zniszczonej w czasie działań wojennych. Po wojnie majątek był własnością Skarbu Państwa w zarządzie byłego PGR Banie Mazurskie. W 1997 roku wydzierżawiony Kazimierzowi i Mariuszowi Oszmiańskim w którym był prowadzony chów gęsi białej owsianej. Od 2010 roku majątek został kupiony przez dotychczasowych dzierżawców. Obecnie w majątku prowadzona jest produkcja rolnicza metodami ekologicznymi: sady (orzech, jabłoń, śliwka, czereśnia i malina), chów owiec rasy; Białogłowa Owca Mięsna oraz chów bydła mięsnego rasy Limusine.

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013