Język:

Miejsca

Flisackie spływy Mięczysław Łabęcki

Żeglarstwo

Województwo:
Podkarpackie
Królestwo:
Ziemia Sandomierska i Dolina Dolnego Sanu
Kontakt
Adres:
Podwale 17, 37-410 Ulanów
Telefon:
+48 607 063 578; +48 607 063 579
Udogodnienia
Udogodnienia rowerowe

W położonym u zbiegu rzek Tanwi i Sanu leży urokliwe miasteczko Ulanów.  Oprócz ciekawej historii i architektury posiada niezwykła atrakcję turystyczną jaką są spływy drewnianymi jednostkami żeglugi śródlądowej typu bat i galar. Nasze łodzie cumują  100 metrów od szlaku Green Velo , między kończącymi się ulicami – Sandomierską i Podwale.

Oferowane przez nas Flisackie Spływy odbywają się w dolinie dolnego Sanu  w niezwykle malowniczych okolicach Ulanowa w okresie od maja do października. Spływy prowadzone są przez doświadczonego retmana (kapitana)Mieczysława Łabęckiego, który barwnie opowiada o flisackim życiu nad wodą.  Podczas spływu oferujemy  poczęstunek tradycyjnymi flisackimi potrawami regionalnymi nagrodzonymi najwyższymi odznaczeniami kulinarnymi  – „ Perłami”  oraz innymi zdrowymi i świeżymi posiłkami naszej domowej kuchni.

 Spływ po rzece San jest doskonałą okazją na spędzenie czasu z całą rodziną i znajomymi wśród naturalnej ciszy i piękna przyrody. Turystom polecamy rejsy godzinne i dłuższe z  flisackim postojem – spływ na wyspę i pieczenie kiełbasek, wystrzały z beczki wiwatówki oraz nocne rejsy z pochodniami.

 Dla chętnych pływania na żaglach lub wiosłach ( osada 8-osobwa) oferujemy spływ batem o nazwie „Pasja”.  Ta 12-osobowa jednostka jest długa na 11,5 metra i szeroka na 2 metry, wyposażona jest w dwa świerkowe maszty z żaglami rozprzowymi oraz foki.  Baty i galary już XV w. wykorzystywane były do transportu drogami wodnymi  tego co najcenniejsze  – głównie płodów rolnych i zwierząt. Służyły również jako statki wojenne w bitwie na Zalewie Wiślanym  (15 wrzesień 1463r.).

 Turystów pragnących poznać smak dawnych flisów zapraszamy na weekendowe  spływy do Sandomierza połączone z noclegiem (hotel lub wyspa) i zwiedzaniem miasta z przewodnikiem PTTK.

Miłośnikom historii proponujemy wizytę w naszej Izbie Tradycji Flisackich, gromadzącej pamiątki z ówczesnych flisów  jak i tych prowadzonych przez naszych praojców. Po pływance zapraszamy na godziny spacer po flisackim Ulanowie, zwiedzanie kościołów Szlaku Architektury Drewnianej i muzeów.

Wizyta u nas to nie tylko zaznanie pełni odpoczynku blisko dzikiej natury ale to także okazja na odkrycie nowych smaków „Podkarpackiego Szlaku Kulinarnego”, piękna rzeki i historii Małego Gdańska.

Jesteśmy wielkimi pasjonatami tradycji flisackich i dzielimy się tą pasją z naszymi Gośćmi.

Usługi dodatkowe:

- spływy fakultatywne – plenery malarskie i fotograficzne,

- wyprawy wędkarskie,

- potrawy kuchni regionalnej „na wynos”

-  ogniska i kociołki na wyspie,

- nauka pływania krypą,

- miejsce na rozbicie namiotu.

Wyposażenie:

- dwa galary, bat i krypa,

- niezbędne środki bezpieczeństwa min. kamizelki dla dorosłych i dzieci,

- wygodne zejście do wody,

- bezpieczna przechowalnia rowerów.

ZGŁOŚ POPRAWKĘ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013