Język:

Miejsca

Teatr Lalki i Aktora KUBUŚ w Kielcach

Teatry

Województwo:
Świętokrzyskie
Królestwo:
Góry Świętokrzyskie i okolica
Odległość od Green Velo
0.42 km
Kontakt
Adres:
Duża 9, 25-304 Kielce
Telefon:
41 344 58 36
Strona www:

 Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” rozpoczął swoją działalność w 1955 roku. Od tego czasu wystawił ponad 180 premier. Od 1992 roku „Kubuś” posiada jedną z najpiękniejszych widowni w Polsce, zdolną pomieścić 150 widzów. Teatr „Kubuś” przygotowuje przedstawienia przeznaczone głównie dla dzieci w wieku od 5 do 10 lat.

 

Tym niemniej w swoim repertuarze posiada także spektakle skierowane do innych grup wiekowych. Repertuar oparty jest głównie na adaptacjach największych polskich i światowych utworów literackich. Chociaż formuła teatru zakłada tworzenie przedstawień lalkowych, „Kubuś” preferuje inscenizacje oparte na symultanicznej obecności aktora i lalki na scenie. Spektakle przygotowywane są we współpracy z wybitnymi twórcami, z użyciem różnorodnych technik lalkowych. Od 2000 roku teatr jest organizatorem Świętokrzyskiego Festiwalu Teatrów Lalkowych „Brzechwa i inni…”, podczas którego polskie teatry lalkowe prezentują sceniczne adaptacje wielkiej literatury światowej dla dzieci. W 2005 roku w siedzibie teatru otwarta została pierwsza w Polsce Galeria Lalki Teatralnej, w której prezentowane są lalki wykonane do spektakli zrealizowanych w różnych okresach 55-letniej działalności teatru. „Kubuś” bierze udział w wielu festiwalach zarówno w Polsce, jak i za granicą, zdobywając prestiżowe nagrody dla twórców i za przedstawienia.

ZGŁOŚ POPRAWKĘ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013