Język:

Wydarzenia

Europejskie Dni Archeologii - Piknik na Zamku Tarnowskich w Dzikowie

sobota, 15 czerwca 2019 - niedziela, 16 czerwca 2019

Województwo:
Podkarpackie
Królestwo:
Ziemia Sandomierska i Dolina Dolnego Sanu
Miejsce:
39-400 Tarnobrzeg

Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega zaprasza na piknik archeologiczny który odbędzie się w dniach 15-16 czerwca br. Impulsem do organizacji imprezy stał się grób wojownika konnego kultury przeworskiej odnaleziony w piwnicach zamku. Kultura przeworska to „kultura żelaza“ w pełnym tego słowa znaczeniu. Jej ludność nie tylko wykorzystywała żelazo na niespotykaną wcześniej w tej części kontynentu skalę, ale zorganizowała i prowadziła największe w pozalimesowej Europie centra jego produkcji.

W trakcie sobotnich (15.06) prezentacji można będzie obejrzeć oraz wziąć udział w wytopie żelaza prowadzonym w zrekonstruowanym starożytnym piecu dymarskim. Zwiedzającym przybliżone zostaną także tajniki wytopu miedzi. Pokażemy również warsztat brązownika oraz techniki i wyroby tkackie wzorowane na tych z epoki żelaza. Całość uzupełni ekspozycja militariów oraz przedmiotów codziennego użytku kultury przeworskiej. Na przybyłych gości czekać będą także stoiska gastronomiczne i wyroby rękodzielnicze. W niedzielę (16.06) w zaimprowizowanym warsztacie kowalskim odtwarzającym starożytną kuźnię spróbujemy zrekonstruować dla Państwa fragment procesu wykuwania głowni miecza z uzyskanej poprzedniego dnia łupki żelaznej. Pokaz ten będzie najprawdopodobniej pierwszą publiczną prezentacją produkcji oręża z żelaza dymarskiego w Polsce. W piwnicach Muzeum można będzie zobaczyć zmodernizowaną wystawę archeologiczną uzupełnioną o nieeksponowane wcześniej elementy wyposażenia grobu wojownika.


Organizator:
Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega
ul. Sandomierska 27
39-400 Tarnobrzeg
tel.:15-823-79-99
fax: 15-823-79-99 wew. 24
adres e-mail: mhmt@onet.pl

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013