Język:

Miejsca

Zagroda Garncarska w Medyni Głogowskiej

Centra edukacyjne

Województwo:
Podkarpackie
Królestwo:
Pogórze Karpackie
Odległość od Green Velo
8.93 km
Kontakt
Adres:
Medynia Głogowska 383, 37-125 Medynia Głogowska
Telefon:
17 226 23 23
Adres e-mail:
Udogodnienia
Udogodnienia rowerowe

Na północ od Łańcuta w lasach Puszczy Sandomierskiej zlokalizowana jest wieś Medynia Głogowska. W XIX wieku był to największy w Polsce ośrodek garncarstwa. Spowodowane to było głównie znacznymi zasobami gliny, która była łatwa w pozyskaniu i obróbce. Na początku XX wieku znajdowało się tam 120 zakładów garncarskich.

 

Po II wojnie światowej garncarze ze względu na niską dochodowość przebranżowili się z ceramiki użytkowej na artystyczną. Jednak w wyniku mechanizacji przemysłu wszystkie zakłady garncarskie upadły. W 2001 roku lokalni działacze w XIX-wiecznej chałupie otworzyli Zagrodę Garncarską. Budynek wyposażono w niezbędny piec do wypalania oraz przekształcono na warsztat z kołami do kręcenia garnków. W Zagrodzie prowadzone są popularne zajęcia edukacyjne z garncarstwa. Powstał również Szlak garncarski, który przez około 40 km prowadzi po okolicach Medyni wzdłuż miejsc związanych z garncarstwem – miejsca wydobycia gliny czy dawne zakłady produkcyjne. Obecnie obok Zagrody garncarskiej utworzono karczmę, gdzie organizowane są często imprezy okolicznościowe w ludowej atmosferze.

 

Zagroda to budynki z XIX w. z ówczesnym wyposażeniem i piecem do wypalania ceramiki. W wakacje organizowane są tu warsztaty garncarskie, a przez cały rok zajęcia dla grup i turystów indywidualnych. Można się tu nauczyć toczenia naczyń na kole, rzeźbienia w glinie i wypalania ceramiki. Organizowane są duże imprezy, takie jak Jarmark Garncarski. Podczas imprez odbywają się prezentacje toczenia naczyń na kole, widowiskowe wypalanie ceramiki, koncerty folklorystyczne i degustacje regionalnej kuchni.

 

Ośrodek Garncarski Medynia, to kilka obiektów zlokalizowanych na trasie rowerowej Garncarski Szlak. W jego skład wchodzą: Zagroda Garncarska, warsztaty garncarzy, Park MB Jagodnej i Karczma U Garncarzy. Zwiedzanie ułatwi specjalnie przygotowana aplikacja turystyczna z lokalizacją miejsc, opisami i lektorem. Aplikację można pobrać na stronie sklepu internetowego Google Play pod nazwą Medynia.

ZGŁOŚ POPRAWKĘ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013