Język:

Miejsca

Stadnina koni arabskich w Wygodzie k. Janowa Podlaskiego

Ośrodki jazdy konnej/ stadniny koni

Województwo:
Lubelskie
Królestwo:
Dolina Bugu
Odległość od Green Velo
2.12 km
Kontakt
Adres:
Wygoda 3
Telefon:
83 341 30 09, 66 341 30 09
Adres e-mail:
Strona www:
Udogodnienia rowerowe

Najstarsza i najsłynniejsza państwowa stadnina koni czystej krwi powstała w 1817 roku, na nadbużańskich łąkach k. Janowa Podlaskiego. Pomysłodawca i pierwszy dyrektor – hrabia Aleksander Potocki kupował piękne konie w czasie dalekich podróży po krajach arabskich i rosyjskim imperium.

Zatrudnił też znanego warszawskiego architekta Henryka Marconiego, który zaprojektował dwie stajnie – Zegarową (1841) i Czołową (1845). Wtedy też zbudowano bramę wjazdową, a na przełomie XIX i XX w. kolejne stajnie oraz domy pracowników. Całość otacza rozległy park ze starym dwustuletnim drzewostanem.

Początkowo janowska stadnina hodowała konie różnych ras, a w arabach wyspecjalizowała się okresie dwudziestolecia międzywojennego, bazując na klaczach czystej krwi ze zlikwidowanej stadniny Dzieduszyckich w Jezupolu. Wysoka marka janowskiej hodowli utrzymała się do dziś, a stadnina jest corocznie w sierpniu miejscem prestiżowych pokazów i aukcji „Pride of Poland” koni czystej krwi arabskiej z państwowych i prywatnych hodowli.

 

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013