Język:

Wydarzenia

Muzyczny Festiwal w Łańcucie

sobota, 19 maja 2018 - sobota, 26 maja 2018

Województwo:
Podkarpackie
Królestwo:
Pogórze Karpackie
Miejsce:
Zamkowa 1, 37-100 Łańcut

Jeden z najważniejszych festiwali muzyki poważnej w skali kraju i nie tylko, z kilkudziesięcioletnią tradycją, kierowany przez długie lata przez wybitnego znawcę muzyki poważnej – Bogusława Kaczyńskiego (†2016). Co roku gromadzi  znanych artystów z całego świata, a muzyczne doznania potęguje przepiękna zamkowa sceneria i majowa.

 

Zamek w Łańcucie – jedna z najpiękniejszych rezydencji magnackich Europy rozbrzmiewał muzyką już w pierwszych dziesięcioleciach XVIII w. dzięki właścicielom – rodzinom Lubomirskich i Potockich. Wielowiekowe tradycje muzyczne na Zamku w Łańcucie zostały odrodzone w 1961 r. - w czerwcu tegoż roku Państwowa Filharmonia w Rzeszowie i jej dyrektor Janusz Ambros zainaugurowali pierwsze „Dni Muzyki Kameralnej" przekształcone w 1981 roku w „Festiwal Muzyki Łańcut", a później „Muzyczny Festiwal w Łańcucie", który stał się wydarzeniem o zasłużonej dziś światowej renomie i „najsłynniejszym obecnie Festiwalem w Polsce” – jak się wyraził Krzysztof Penderecki. O renomie Muzycznego Festiwalu w Łańcucie mogą świadczyć znakomite nazwiska artystów, którzy zaszczycili go swą obecnością. Są wśród nich m.in: Adam Harasiewicz, Rafał Blechacz, Joseph Malovany, Mischa Maisky, Shlomo Minz, Andreas Scholl i legendarny tenor - Jose Carreras. Festiwal cieszy się ogromnym zainteresowaniem i każdorazowo przyciąga kilkutysięczne rzesze słuchaczy. Pomimo licznych przemian, jakie przechodził przez 56 lat swego istnienia nadal zachowuje charakter muzycznego święta docierając do coraz szerszego kręgu odbiorców. Niezmiennym i bezcennym walorem Festiwalu pozostaje niepowtarzalna atmosfera łańcuckiego zamku i jego otoczenia, pozwalająca słuchaczom przenieść się w świat piękna i kultury muzycznej opartej na wielowiekowej tradycji. W formule Festiwalu mieszczą się recitale wybitnych śpiewaków i  instrumentalistów, gwiazd estrady, jak i koncerty renomowanych orkiestr i zespołów kameralnych, a także sesje naukowe i warsztaty muzyczne. Koncerty w ramach Festiwalu odbywają się w różnorodnych miejscach, które współgrają z charakterem prezentowanych dzieł - Sali Balowej Muzeum Zamku w Łańcucie, zamkowym parku, gdzie mają miejsce koncerty plenerowe, Synagodze łańcuckiej oraz sali koncertowej Filharmonii Podkarpackiej.


Szczegóły oraz program Muzycznego Festiwalu w Łańcucie na stronie
www.festiwallancut.pl

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013