Język:

Miejsca

Mrzygłód

Miasta,miasteczka, miejscowości

Województwo:
Podkarpackie
Królestwo:
Pogórze Karpackie
Odległość od Green Velo
11.67 km
Kontakt
Telefon:
-
Adres e-mail:
Strona www:

Na północ od Sanoka nad brzegiem Sanu znajduje się miejscowość Mrzygłód. Pomimo wiejskiego charakteru posiada ona małomiasteczkową zabudowę i interesującą historię. Mrzygłód otrzymał prawa miejskie w 1425 roku. Początkowo miejscowość należała do rodu Pileckich. Miasto było ważnym ośrodkiem handlowym na trakcie wzdłuż Sanu.

W wyniku zniszczeń w XVII wieku miasteczko znacznie podupadło, a handel przestał się rozwijać. Ostatecznie po I wojnie światowej Mrzygłód bezpowrotnie utracił prawa miejskie. Miejscowość do połowy XX wieku był znanym w okolicy ośrodkiem garncarstwa. Dzisiaj można oglądać zachowany układ małego miasteczka z zabudową w większości drewnianą. W rynku znajdują się drewniane domy o konstrukcji zrębowej pochodzące z przełomu XIX i XX wieku. Ponadto na płycie rynku można znaleźć pomnik króla Władysława Jagiełły postawiony w 1910 roku z okazji święta 500-lecia bitwy pod Grunwaldem.  Po zniszczeniach z czasów II wojny światowej nowy pomnik odsłonięto w 2010 roku. Według tradycji król Jagiełło był fundatorem pierwszego kościoła gotyckiego pw. Wniebowzięcia NMP datowanego na pierwszą połowę XV wieku. Obecny kościół jest po licznych przebudowach. W Mrzygłodzie jest ratusz z drugiej połowy XIX wieku. Położenie nad Sanem oraz klimat typowego przedwojennego miasteczka galicyjskiego tworzą nieodparty urok tego miejsca.

ZGŁOŚ POPRAWKĘ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013