Język:

Szlaki

Szlak Wyniosłości Giełczewskiej

Pozostałe szlaki

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
52.4 km
Czas
5:00 h
Dla kogo
Dla amatorów pięknych widoków
Poziom trudności
dla zaawansowanych
O szlaku
Najwyższy punkt
277 m
Najniższy punkt
199 m
Suma podjazdów
516 m
Suma zjazdów
516 m
Odcinki o dużym nachyleniu
13
Nachylenie
0.98 %
Oznakowanie
Zielony
Województwo:
Lubelskie
Królestwo:
Roztocze
Miejsce startu:
Krzczonów, centrum miejscowości
Miejsce końca:
Krzczonów, centrum miejscowości

Szlak, zgodnie z nazwą, prowadzi przez tereny Wysoczyzny Giełczewskiej i ma kształt pętli o długości ponad 50 km, rozpoczynającej się i kończącej w miejscowości Krzczonów. Jest to dość trudna trasa z uwagi na przewyższenia (blisko 500 metrów podjazdów i zjazdów, co daje współczynnik nachylenia trasy 1%). Prowadzi głównie (w 90%) lokalnymi drogami asfaltowymi, pozbawionymi ruchu samochodowego. Trasa jest silnie eksponowana na warunki atmosferyczne.

Ogólny przebieg trasy: Krzczonów (0,0 km) - Bazar (11,6 km) - Orchowiec (20,0 km) - Gorzków (26,1 km) - Olchowiec (33,4 km) - Adamówka (42,5 km) - Krzczonów (52,4 km).


Szlak wymaga dobrej kondycji i umiejętności orientacji w terenie, z uwagi na dość zniszczone i niekompletne oznakowanie. Jego atutem są jednak rozległe krajobrazy Wyżyny Lubelskiej, której częścią jest Wysoczyzna Giełczewska, miejscami sięgająca ponad 300 metrów nad poziom morza. Szlak biegnie grzbietami wzniesień, dominujących w krajobrazie tej rolniczej krainy. Urozmaiceniem są doliny dwóch niewielkich rzek: Giełczewki i Żółkiewki, głęboko wciętych w lessowe wzgórza. Trasa dwukrotnie przecina pierwszą z nich i biegnie wzdłuż drugiej na dystansie ok. 7 kilometrów.
Rolniczy teren, przez który biegnie szlak, najpiękniej wygląda wczesnym latem, przed żniwami. Przy dobrej pogodzie, posiadający odpowiednią kondycję rowerzysta zachwycony będzie z pewnością spokojem i malowniczością okolicy. Pasma pól uprawnych i sadów, z rzadka urozmaicone płatami lasów, ciągną się po pofalowany horyzont. Zboża uprawiane są tu od wieków, a lessowa gleba daje wyjątkowo dobre plony. Właśnie z uwagi na walory krajobrazu i niskie zaludnienie obszar ten objęty jest ochroną jako Krzczonowski Park Krajobrazowy. W Krzczonowie, od którego nazwę wzięła nazwa parku, znajduje się bardzo zadbany, barokowy kościół, odnowiony w stylu secesyjnym. W jego pobliżu znajduje się ładny park, będący dobrym miejscem odpoczynku.

Atrakcje na szlaku:

1. Krzczonów - kościół, park

2. Krajobrazy Wysoczyzny Giełczewskiej.

Szlak w całości przejezdny dla roweru z sakwami / przyczepką rowerową. Szlak poprowadzony wyłącznie po drogach wyłączonych z ruchu pojazdów lub po drogach lokalnych o małym i bardzo małym natężeniu ruchu pojazdów, brak niebezpiecznych skrzyżowań. Szlak o szczególnych walorach widokowych.

DRUKUJ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013