Język:

Szlaki

Zielony szlak rowerowy "Nad Wieprzem"

Pozostałe szlaki

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
18.4 km
Czas
1:36 hh
Dla kogo
Dla rowerzystów okazjonalnych, Dla amatorów pięknych widoków, Dla miłośników przyrody
Poziom trudności
dla średniozaawansowanych
O szlaku
Najwyższy punkt
209 m
Najniższy punkt
180 m
Suma podjazdów
144 m
Suma zjazdów
150 m
Odcinki o dużym nachyleniu
4
Połączony z GreenVelo
TAK
Nachylenie
0.79 %
Oznakowanie
Zielony
Województwo:
Lubelskie
Królestwo:
Roztocze
Miejsce startu:
Nielisz, wjazd na drogę gruntową naprzeciwko szkoły, przy stacji paliw
Miejsce końca:
Staw Noakowski - MOR Green Velo przy dworze

Szlak rowerowy "Nad Wieprzem" to licząca niecałe 20 kilometrów, oznakowana kolorem zielonym trasa rowerowa, biegnąca dwoma brzegami rzeki Wieprz, poniżej zalewu w Nieliszu. Trasa jest dość urozmaicona, biegnie częściowo przez pola uprawne i wsie w dolinie Wieprza, jak i przez lasy i wzgórza na jej wschodniej krawędzi. Atrakcją szlaku są ładne widoki i kilka starych dworów i pałaców. Z uwagi na pagórkowaty charakter wschodniej części trasy, wymaga ona dość dobrej kondycji.


Ogólny przebieg szlaku: Nielisz (0,0 km) - Ruskie Piaski (3,1 km) - Zamszany (6,3 km) - Wirkowice Pierwsze (9,2 km) - Wirkowice (10,7 km) - Staw Ujazdowski (18,4 km).


Trasa rozpoczyna się w północnej części wsi Nielisz. To dziś popularna miejscowość wypoczynkowa, w której znajdują się wypożyczalnie sprzętu wodnego, domki letniskowe i kwatery noclegowe. Atrakcją wsi jest drewniany kościół z XIX wieku.
W pierwszej części trasa biegnie przez las, porastający pagórkowate tereny, otaczające od wschodu dolinę Wieprza. Po kilku kilometrach zobaczyć można między drzewami jedną z ładniejszych rezydencji szlacheckich na Lubelszczyźnie, jakim jest eklektyczny pałac w Ruskich Piaskach. Liczący ponad 100 lat obiekt, wraz z otaczającym go, pięknym parkiem został odnowiony w ostatnich latach. Mieści dom pomocy społecznej, służący rehabilitacji przewlekle chorych psychicznie. Specjalizuje się w hortiterapii, czyli leczeniu ogrodami. Służy temu otaczający go park.
Dalsza trasa prowadzi w dół rzeki Wieprz, i we wsi Wirkowice trasa przekracza rzekę i zawraca w kierunku Nielisza, napotykając znaki szlaku Green Velo. Obie trasy wspólnie biegną zachodnim brzegiem doliny do Stawu Noakowskiego, mijając po drodze kolejne, mniejsze tym razem i zachowane w gorszym stanie założenia dworsko-parkowe. Trasa kończy się przy miejscu odpoczynku rowerzystów szlaku Green Velo w Stawie Noakowskim. Do miejsca startu najlepiej wrócić wzdłuż zapory na rzece - odcinek ten to niecałe 2,5 kilometra. Wycieczka szlakiem więc zamknie się w około 20 kilometrach.

Atrakcje na szlaku:

1. Staw Noakowski - dwór

2. Ruskie Piaski - pałac

3. Dolina Wieprza i lasy otaczające dolinę - ładne krajobrazy

Szlak w całości przejezdny dla roweru z sakwami / przyczepką rowerową. Szlak poprowadzony wyłącznie po drogach wyłączonych z ruchu pojazdów lub po drogach lokalnych o małym i bardzo małym natężeniu ruchu pojazdów, brak niebezpiecznych skrzyżowań. Szlak o charakterze rekreacyjnym. Szlak o szczególnych walorach przyrodniczych. Szlak o szczególnych walorach widokowych.

DRUKUJ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013