Język:

Szlaki

Szlak rowerowy Wzgórze Polak - pogranicze regionów

Pozostałe szlaki

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
48.6 km
Czas
5:07 hh
Dla kogo
Dla amatorów pięknych widoków, Dla miłośników kolarstwa górskiego
Poziom trudności
dla średniozaawansowanych
O szlaku
Najwyższy punkt
324 m
Najniższy punkt
204 m
Suma podjazdów
394 m
Suma zjazdów
399 m
Odcinki o dużym nachyleniu
4
Połączony z GreenVelo
TAK
Nachylenie
0.81 %
Oznakowanie
Żółty
Województwo:
Lubelskie
Królestwo:
Roztocze
Miejsce startu:
Biłgoraj, ul. Zamojska, obok marketu Aldik
Miejsce końca:
Biłgoraj, ul. Zamojska, obok marketu Aldik

Trasa na Wzgórze Polak to propozycja długiej, liczącej blisko 50 km wycieczki rowerowej prowadzącej z Biłgoraja na miejsce jednej z większych bitew partyzanckich Powstania Styczniowego. Dobrze oznakowany szlak prowadzi leśnymi drogami i duktami, często o piaszczystej nawierzchni, oraz asfaltowymi drogami przez malownicze wzgórza Roztocza. Trasa jest bardzo widokowa i urozmaicona krajobrazowo. Wymaga dobrej kondycji, lecz z pewnością jej pokonanie sprawi dużo przyjemności każdemu miłośnikowi terenowej jazdy rowerem.

Ogólny przebieg szlaku: Biłgoraj (0,0 km) - Ignatówka (11,8 km) - Trzesiny (15,6 km) - Lipowiec (21,0 km) - Panasówka, Wzgórze Polak (27,0 km) - Tereszpol (33,1 km) - Bukownica (36,7 km) - Wola Duża (41,7 km) - Wola Mała (44,0 km) - Biłgoraj (48,6 km).


Szlak rozpoczyna się w centrum Biłgoraja i drogą rowerową wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 858 prowadzi na wschód, łącząc się ze szlakiem Green Velo. Następnie trasa kieruje się w pobliże linii kolejowej Biłgoraj-Zwierzyniec, by we wsi Bukownica spotkać się ponownie ze szlakiem Green Velo. Razem oba szlaki mijają leżącą w pobliżu granicy Roztoczańskiego Parku Krajobrazowego wieś Tereszpol. Stamtąd Green Velo prowadzi dalej na wschód, w kierunku Zwierzyńca, a szlak żółty odbija na północ, wspinając się na wzniesienie, którego szczyt nosi nazwę właśnie Wzgórza Polak.
To tutaj, w pobliżu wsi Panasówka, rozegrała się w pierwszych dniach września 1863 roku jedna z największych bitew polskich powstańców styczniowych (wspieranych przez węgierskich ochotników) z wojskami rosyjskimi. Mimo, że armia carska dysponowała artylerią ponad trzykrotną przewagą liczebną, broniące się wojska polskie odniosły zwycięstwo i rozbiły siły przeciwnika, zadając mu poważne straty. Obecnie wydarzenie to upamiętnia pomnik oraz coroczny, gwiaździsty rajd rowerowy, kończący się w miejscu dawnej bitwy.
Okolica wsi Panasówka to także najładniejszy widokowo fragment szlaku. Ze wzgórz, którymi prowadzi szlak, rowerzyści podziwiać mogą malownicze, faliste krajobrazy pól Roztocza, przetykanych lasami i kępami drzew. Utrudnieniem mogą być zarośnięte, polne drogi, których urok jednak wynagradza w pełni uciążliwości jazdy.
Od Lipowca szerokim łukiem szlak zatacza pętlę i prowadzi z powrotem do Biłgoraja. Ta część trasy jest bardziej płaska i w większości biegnie przez malownicze, podmokłe lasy, otaczające Biłgoraj. We wsiach, przez które prowadzi szlak, rowerzysta napotka liczne, stare chaty oraz urokliwe kapliczki.

Atrakcje na szlaku:

1. Biłgoraj - zabytki sakralne

2. Wzgórze Polak - pomnik upamiętniający bitwę partyzancką Powstania Styczniowego

3. Urozmacone krajobrazy pogranicza Roztocza i Równiny Biłgorajskiej

4. Kompleksy leśne i bagienne Lasów Biłgorajskich

5. Miejsca widokowe w okolicach Tereszpola

Szlak nie jest w całości przejezdny dla roweru z sakwami / przyczepką rowerową. Szlak poprowadzony wyłącznie po drogach wyłączonych z ruchu pojazdów lub po drogach lokalnych o małym i bardzo małym natężeniu ruchu pojazdów, brak niebezpiecznych skrzyżowań. Szlak dla miłośników kolarstwa górskiego i jazdy typu offroad. Szlak o szczególnych walorach widokowych.

DRUKUJ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013