Język:

Szlaki

Żurawinowy Szlak

Pozostałe szlaki

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
23.6 km
Czas
3:21 hh
Dla kogo
Dla miłośników przyrody, Dla miłośników kolarstwa górskiego
Poziom trudności
dla zaawansowanych
O szlaku
Najwyższy punkt
213 m
Najniższy punkt
179 m
Suma podjazdów
116 m
Suma zjazdów
126 m
Nachylenie
0.5 %
Oznakowanie
Czerwony
Województwo:
Lubelskie
Królestwo:
Roztocze
Miejsce startu:
Wieś Kolonia Sól k. Biłgoraja
Miejsce końca:
Wieś Kolonia Sól k. Biłgoraja

Szlak Żurawinowy to ciekawa, krótka (ok. 22 km) trasa rowerowa, poprowadzona w lasach biłgorajskich pomiędzy Biłgorajem a wsią Ciosmy. Zgodnie z nazwą, o odpowiedniej porze roku rowerzysta napotka na trasie czerwone owoce żurawiny błotnej. Ta smaczna, zdrowa i nadająca się na przetwory roślina porasta bagna i moczary, przez które poprowadzona jest trasa rowerowa. Szlak biegnie w pobliżu granicy między województwem lubelskim a podkarpackim, której oczywiście w tym rozległym, starym lesie nie widać.
Szlak jest dobrze oznakowany i bardzo urozmaicony. Trasa, choć krótka i raczej pozbawiona podjazdów i zjazdów, jest bardzo urozmaicona, kręta i dość męcząca. Stanowi pętlę przez bagna i lasy i ma cechy szlaku MTB z uwagi na trudne, gruntowe, miejscami podmokłe drogi, której znaczna część trasy przebiega. Na szlaku rowerzysta napotka stare drewniane mostki przez bagna, zarośnięte, leśne ścieżki, jak i dobrze zagospodarowane miejsca odpoczynku. Liczne tablice informacyjne pozwalają na zapoznanie się z przyrodą i historią okolicy. Lasy, porastające tę część Roztocza, są gęste, trudne do przebycia i podmokłe.
Podróżując Żurawinowym Szlakiem rowerzysta napotka liczne pamiątki po walkach partyzanckich, jakie toczyły się w Lasach Biłgorajskich w czasie Powstania Styczniowego oraz w czasie II wojny światowej. Kapliczki, krzyże, leśne mogiły i pomniki upamiętniają bojowników, którzy w tym terenie walczyli o wolność Polski. Atrakcją jest też wieś Ciosmy, w której zachowały się liczne, stare, drewniane chaty. Blisko połowa szlaku prowadzi wspólnie z trasą łącznikową Green Velo nr 301, łączącą Ulanów i Zwierzyniec. Wspólny przebieg przez miejscowość Ciosmy (od zachodniej granicy wsi do MOR), a następnie od okolic przejazdu kolejowego do początku/końca szlaku w przysiółku Kolonia Sól. Odcinki Szlaku Żurawinowego wspólne z Green Velo mają nawierzchnię asfaltową.

Atrakcje na szlaku:

1. Ciosmy - drewniana zabudowa wsi

2. Kompleks leśny podmokłych Lasów Biłgorajskich - liczne torfowiska, bagna, urokliwe zakątki leśne

3. Mogiły, krzyże i pomniki powstańcze i partyzanckie.

Szlak nie jest w całości przejezdny dla roweru z sakwami / przyczepką rowerową. Szlak poprowadzony w oddzieleniu od ruchu pojazdów, wyłącznie bezpieczne przejazdy rowerowe przez drogi publicznem wydzielone drogi rowerowe oraz drogi wyłączone z ruchu samochodowego, drogi polne, leśne i inne. Szlak nie jest w całości przejezdny dla roweru z sakwami / przyczepką rowerową. Szlak dla miłośników kolarstwa górskiego i jazdy typu offroad. Szlak o szczególnych walorach przyrodniczych.

DRUKUJ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013