Język:

Szlaki

Czerwony szlak rowerowy w gminie Cieszanów

Pozostałe szlaki

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
20.6 km
Czas
2:13 h
Dla kogo
Dla rowerzystów okazjonalnych, Dla miłośników dziedzictwa kulturowego
Poziom trudności
dla początkujących
O szlaku
Najwyższy punkt
241 m
Najniższy punkt
217 m
Suma podjazdów
121 m
Suma zjazdów
129 m
Nachylenie
0.6 %
Oznakowanie
Czerwony
Województwo:
Podkarpackie
Królestwo:
Roztocze
Miejsce startu:
Cieszanów, kompleks rekreacyjny "Wędrowiec"
Miejsce końca:
Cieszanów, kompleks rekreacyjny "Wędrowiec"

Szlak czerwony w gminie Cieszanów to jeden z czterech krótkich szlaków rowerowych, wytyczonych w formie pętli w okolicach Cieszanowa. Trasa liczy ok. 20 kilometrów i biegnie raczej dobrymi drogami, mijając po drodze kilka interesujących zabytków. W pobliżu Cieszanowa zachowały się drewniane i murowane cerkwie grekokatolickie oraz liczne, kamienne krzyże, tzw. krzyże bruśnieńskie. Były one wytwarzane w pobliskim Bruśnie i zdobią drogi oraz cmentarze w całej okolicy. W leżącym na szlaku Gorajcu odbywają się zaś latem znane imprezy, jak festiwal "Folkowisko".
Trasa jest dość dobrze oznakowana i wyposażona w nowe miejsca do odpoczynku rowerzystów.

Ogólny przebieg szlaku: Cieszanów, kompleks rekreacyjny "Wędrowiec" (0,0 km) - Gorajec (5,4 km) - Chotylub (11,0 km) - Nowe Sioło (18,1 km) - Cieszanów, kompleks rekreacyjny "Wędrowiec" (20,6 km).

Szlak jest dość łatwy i krótki, nadaje się na rekreacyjną wycieczkę rowerową.
Cieszanów, w którym rozpoczyna się i kończy trasa, to niewielkie miasteczko, którego historia sięga XVI wieku. Jest tu kilka zabytków sakralnych, w tym mocno zniszczona synagoga i kirkut żydowski, cerkiew grekokatolicka pw. św. Jerzego z 1900 roku oraz kościół katolicki. Zachował się typowy dla kresów układ urbanistyczny, z małym rynkiem w centrum miejscowości. We wschodniej części miasteczka znajduje się duży kompleks rekreacyjny "Wędrowiec", z terenami rekreacyjnymi i bazą noclegową.
Szlak rozpoczyna się w Cieszanowie, przy kompleksie rekreacyjnym. Z tego miejsca biegnie na północ, do wsi Gorajec. Miejscowość ta, kiedyś kojarząca się głównie z krwawymi wydarzeniami związanymi z walkami polsko-ukraińskimi, sławna jest obecnie z festiwalu "Folkowisko" i innych imprez, organizowanych przez miejscowych pasjonatów kultury ludowej. Koniecznie trzeba tu zobaczyć jedną z najpiękniejszych i najstarszych cerkwi grekokatolickich w Polsce. Wybudowano ją w XVI wieku.
Z Gorajca szlak biegnie polami do wsi Chotylub. Miejscowość ta leży w dolinie rzeki Brusienki. Znajdują się tu kolejne zabytki sakralne. Jest to drewniana cerkiew grekokatolicka z murowaną dzwonnicą i cmentarzem, na którym licznie zachowały się, typowe dla tych okolic, kamienne krzyże bruśnieńskie. Kolejne takie obiekty zobaczyć można w górnym biegu Brusienki, we wsiach Nowe i Stare Brusno oraz w Polance Horynieckiej.
Szlak czerwony prowadzi w dół rzeczki, do wsi Nowe Sioło. Miejscowość ta przylega niemal do Cieszanowa, również leżąc w dolinie Brusienki. Zobaczyć tu można piękną, białą, murowaną cerkiew pw. św. Eliasza z początku XX wieku. Od tego miejsca szlak prowadzi do Cieszanowa, gdzie kończy się pętla.

Atrakcje na szlaku:

1. Cieszanów - zabytki sakralne, układ urbanistyczny, pozostałości PGR

2. Gorajec: cerkiew, cmentarz, zabytki sakralne, Chutor Gorajec - imprezy folklorystyczne

3. Chotylub - cerkiew, cmentarz

4. Nowe Sioło: cerkiew, ruiny pałacu. Szlak w całości przejezdny dla roweru z sakwami / przyczepką rowerową.

Szlak poprowadzony wyłącznie po drogach wyłączonych z ruchu pojazdów lub po drogach lokalnych o małym i bardzo małym natężeniu ruchu pojazdów, brak niebezpiecznych skrzyżowań. Szlak o charakterze rekreacyjnym. Szlak o szczególnych walorach dziedzictwa kulturowego.

DRUKUJ

Miejsca na szlaku (1)

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013