Język:

Szlaki

Szlak rowerowy "Śladami Czterech Kultur"

Pozostałe szlaki

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
20.5 km
Czas
1:18 hh
Dla kogo
Dla rowerzystów okazjonalnych, Dla rodzin z dziećmi
Poziom trudności
dla początkujących
O szlaku
Najwyższy punkt
221 m
Najniższy punkt
162 m
Suma podjazdów
42 m
Suma zjazdów
90 m
Odcinki o dużym nachyleniu
1
Nachylenie
0.34 %
Oznakowanie
Czerwony
Województwo:
Podkarpackie
Królestwo:
Ziemia Sandomierska i Dolina Dolnego Sanu
Miejsce startu:
Krzeszów, drewniany kościół pw. NMP
Miejsce końca:
Kuryłówka, centrum miejscowości

Krótki, bardzo łatwy szlak, prowadzący Doliną Sanu między Krzeszowem a Kuryłówką. Ma 20 km długości i w całości biegnie dobrymi drogami asfaltowymi o małym natężeniu ruchu pojazdów. Dobre oznakowanie i ciekawe zabytki na trasie oraz jej łatwość sprawiają, że jest to trasa rekreacyjna, dostępna także dla rodzin z dziećmi.
Nazwa szlaku jest związana z położeniem na nim obiektów sakralnych, związanych czterema obrządkami religijnymi, wiodącymi w dawnej Rzeczpospolitej: trzema odłamami chrześcijaństwa - katolicyzmem, prawosławiem i kościołem unickim (wyznaniem grekokatolickim) oraz z dziedzictwem żydowskim.

Ogólny przebieg szlaku: Krzeszów (0,0 km) - Bystre (4,0 km) - Kulno (16,6 km) - Kuryłówka ( km). W pobliżu szlaku znajduje się sławne ze swoich zabytków miasto Leżajsk - jedna z najbardziej atrakcyjnych turystycznie miejscowości w dolinie Sanu.


Szlak rozpoczyna się w małym miasteczku Krzeszów. To położone na szlaku flisackim miasteczko od XVII w. do I wojny światowej było ważnym ośrodkiem handlowym okolicy. Najważniejszym zabytkiem w Krzeszowie jest drewniany, trzynawowy kościół, pochodzący z lat 1727-1728, odnowiony w wieku XIX. Przy tej, położonej na wysokiej skarpie doliny Sanu świątyni, rozpoczyna się trasa wycieczki.
Krzeszów jest znany jako największy w Polsce ośrodek tradycji smażenia powideł. Rokrocznie we wrześniu organizowana jest impreza, zwana Powidlakami. W jej czasie organizowane są kursy kulinarne, zajęcia edukacyjne czy licytacje najlepszych, tradycyjnych produktów ze śliwek.
W Krzeszowie zachował się do dziś kirkut, czyli żydowski cmentarz. Te dwa zabytki to pamiątki dwóch pierwszych z czterech kultur, po których oprowadza nas szlak. Prowadzi on dalej z Krzeszowa do wsi Bystre. Tu, na tzw. Komarowej Górze bije, uważane za cudowne, źródełko „Zjawienie”. Warto zjechać ze szlaku, aby zobaczyć to miejsce.
Dalsza trasa prowadzi przez ciągnące się wzdłuż asfaltowej, dobrej drogi wsie Bystre, Sigielki i Łazów. Taki układ wsi nosi nazwę "ulicówki", ponieważ wszystkie domy znajdują się przy drodze głównej. Zachowało się tu wiele starych, drewnianych chat, liczących sobie nawet ponad 100 lat. Od wschodu dolina otoczona jest przez rozległe lasy, obfitujące w grzyby i runo leśne. Na skraju lasu, we wsi Kulno, znajduje się kolejny, ciekawy obiekt na szlaku. Jest to zabytkowa, prawosławna cerkiew.
Z Kulna niedaleko już do gminnej wsi Kuryłówka, w której kończy się szlak. Można tu zobaczyć kolejną świątynię, tym razem należącą do czwartego wyznania - cerkiew unicką, czyli grekokatolicką.
W pobliżu jest także zalew Ożanna, do którego prowadzi lokalny szlak. Jest on odległy ok. 4 km od centrum wsi. To dobry punkt docelowy całej wyprawy, gdyż pozwala na wypoczynek nad wodą.
Trasę można wydłużyć w formę pętli, prowadzącej częściowo szlakiem Green Velo, z Kuryłówki do Leżajska i z powrotem do Krzeszowa. Taka wycieczka liczyć będzie ok. 50 km. Jest to w zasięgu przeciętnego rowerzysty w czasie jednodniowej wycieczki, z uwagi na płaski teren i dobre drogi, którymi biegną oba szlaki w tej okolicy. Taka wyprawa, wraz ze zwiedzaniem zabytków po drodze, z pewnością zajmie cały, długi dzień. Będzie bardzo przyjemną wycieczką rowerową, pozwalającą na zobaczenie wielu interesujących zabytków.

Atrakcje na szlaku:

1. Krzeszów: kościół drewniany, kirkut, stanica wodna

2. Bystre: kapliczka nad "Cudownym Źródełkiem"

3. Kulno: cerkiew prawosławna

4. Kuryłówka: cerkiew grekokatolicka, w pobliżu zalew "Ożanna".

Szlak w całości przejezdny dla roweru z sakwami / przyczepką rowerową. Szlak poprowadzony wyłącznie po drogach wyłączonych z ruchu pojazdów lub po drogach lokalnych o małym i bardzo małym natężeniu ruchu pojazdów, brak niebezpiecznych skrzyżowań. Szlak szczególnie polecany dla rodzin z dziećmi i przyczepek dziecięcych. Szlak o charakterze rekreacyjnym.

DRUKUJ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013