Język:

Szlaki

Wokół Jeziora Hańcza

Pozostałe szlaki

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
22.3 km
Czas
3:00 h
Dla kogo
Dla amatorów pięknych widoków, Dla miłośników kolarstwa górskiego
Poziom trudności
dla zaawansowanych
O szlaku
Najwyższy punkt
273 m
Najniższy punkt
169 m
Suma podjazdów
294 m
Suma zjazdów
286 m
Odcinki o dużym nachyleniu
8
Połączony z GreenVelo
TAK
Nachylenie
1.32 %
Oznakowanie
Żółty
Województwo:
Podlaskie
Królestwo:
Suwalszczyzna i Puszcza Augustowska
Miejsce startu:
Malesowizna-Turtul, dyrekcja Suwalskiego Parku Krajobrazowego
Miejsce końca:
Malesowizna-Turtul, dyrekcja Suwalskiego Parku Krajobrazowego

Szlak wokół Jeziora Hańcza to propozycja niezbyt długiej (22 km), ale bardzo trudnej trasy, polecanej rowerzystom o dobrej kondycji i na rowerach typu MTB. Szlak jest bardzo dobrze oznakowany i biegnie dookoła Jeziora Hańcza, w połowie szlakiem Green Velo. Po drodze atrakcją są piękne widoki, liczne podjazdy i zjazdy oraz ukryte wśród wzgórz Suwalszczyzny stare, drewniane chaty oraz molenna staroobrzędowców w Wodziłkach.
Trasa składa się z dwóch, różnych pod względem nawierzchni części. Po zachodniej stronie jeziora, od Czarnej Hańczy w Turtulu do Starej Hańczy, szlak ma nawierzchnie asfaltowe i biegnie lokalnymi drogami o małym ruchu samochodowym. Druga połowa trasy biegnie drogami gruntowymi, dość dobrej jakości. Zdarzają się jednak na tym odcinku fragmenty piaszczyste, kamieniste i wystające korzenie.
Z uwagi na ukształtowanie terenu, wycieczkę szlakiem lepiej rozpocząć od zachodniego brzegu jeziora. Wówczas pierwszą połowę trasy, na której szlak poprowadzono drogami asfaltowymi, będziemy pokonywać pod górę. Największą na szlaku różnicę wysokości - blisko 100 metrów - na odcinku między Łopuchowem a Dzierwianami (4 kilometry drogami gruntowymi), pokonamy jednak dzięki temu zjeżdżając, co nieco ułatwi całą wycieczkę.


Ogólny przebieg trasy: Malesowizna-Turtul, most na Czarnej Hańczy, siedziba parku krajobrazowego, węzeł szlaków (0,0 km) - Głazowisko Bachanowo (4,4 km) - Hańcza (6,9 km) - Stara Hańcza (10,8 km) - Dzierwiany (12,5 km) - Łopuchowo (16,7 km) - Wodziłki, molenna staroobrzędowców (19,5 km) - Malesowizna-Turtul (22,3 km).


Trasa ma charakter podgórski. Na odcinku 22 kilometrów jest blisko 600 metrów przewyższeń, po 300 metrów podjazdów i zjazdów. Sprawia to, że nachylenie trasy wynosi średnio 1,32%, dochodząc na niektórych odcinkach do 10% i więcej. Z tego powodu jest ona dość wymagająca, jeżeli chodzi o kondycję. Oczywiście, na trasie doskonale się sprawdzą rowery ze wspomaganiem elektrycznym. Z uwagi na przewyższenia i gruntowe nawierzchnie, na wycieczkę szlakiem najlepiej wybrać się rowerem górskim.
Szlak rozpoczyna się i kończy przy mostku nad Czarną Hańczą, w pobliżu starego młyna w Turtulu i siedziby Suwalskiego Parku Krajobrazowego. Szlak prowadzi wspólnie ze szlakiem Green Velo obok rezerwatu Głazowisko Bachanowo, które leży ok. 200 metrów od trasy. Jest tu miejsce odpoczynku, warto też zrobić spacer i zobaczyć wyjątkowy w Polsce bruk lodowcowy. Dalsza trasa wiedzie asfaltową drogą przez wsie Hańcza i Mierkinie do Starej Hańczy, gdzie kiedyś znajdował się budynek dworu. Na trasie liczne kwatery agroturystyczne, a w dole gdzieniegdzie widzimy toń najgłębszego w Polsce Jeziora Hańcza. Trudno sobie wyobrazić nachylenie brzegów i głębię jeziora, która sięga ponad 100 metrów poniżej poziomu wody - drugie tyle, ile wynosi względna wysokość otaczających jezioro wzniesień polodowcowych.
Od Dzierwian rozpoczyna się terenowa część szlaku. Teren jest tu silnie pagórkowaty i bardzo widokowy. Trasa biegnie przez lasy i wzgórza parku krajobrazowego, miejscami jest dość trudna. W pobliżu Łopuchowa znajduje się kolejne głazowisko, a po drodze widzimy piękne krajobrazy i niewielkie jeziorka. We wsi Wodziłki znajduje się piękna, drewniana molenna - świątynia staroobrzędowców. To bardzo mało znany i mały liczebnie odłam prawosławia, którego wyznawcy zwą się także starowiercami. Z tego miejsca niedaleko do końca pętli, a szlak dociera ponownie do Czarnej Hańczy w Turtulu.

Atrakcje na szlaku:

1. Jezioro Hańcza - najgłębsze jezioro w Polsce

2. Suwalski Park Krajobrazowy

3. Wodziłki - molenna staroobrzędowców

4. Głazowisko Łopuchowo

5. Stara Hańcza - ruiny dworu

6. Głazowisko Bachanowo

7. Czarna Hańcza - wypływ z jeziora Hańcza.

Szlak nie jest w całości przejezdny dla roweru z sakwami / przyczepką rowerową. Szlak poprowadzony wyłącznie po drogach wyłączonych z ruchu pojazdów lub po drogach lokalnych o małym i bardzo małym natężeniu ruchu pojazdów, brak niebezpiecznych skrzyżowań. Szlak dla miłośników kolarstwa górskiego i jazdy typu offroad. Szlak o szczególnych walorach widokowych.

DRUKUJ

Miejsca na szlaku (1)

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013