Język:

Szlaki

Szlak doliny Czarnej Hańczy

Pozostałe szlaki

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
9.9 km
Czas
0:45 hh
Dla kogo
Dla rowerzystów okazjonalnych, Dla amatorów pięknych widoków
Poziom trudności
dla początkujących
O szlaku
Najwyższy punkt
195 m
Najniższy punkt
95 m
Suma podjazdów
83 m
Suma zjazdów
12 m
Odcinki o dużym nachyleniu
1
Połączony z GreenVelo
TAK
Nachylenie
0.48 %
Oznakowanie
Zielony
Województwo:
Podlaskie
Królestwo:
Suwalszczyzna i Puszcza Augustowska
Miejsce startu:
Potasznia, skrzyżowanie
Miejsce końca:
Turtul, parking i węzeł szlaków

Krótki, liczący niespełna 10 kilometrów szlak rowerowy, oznakowany kolorem zielonym. Biegnie w dolinie Czarnej Hańczy, pomiędzy Potasznią a Turtulem. Trasa ładna krajobrazowo, wygodna do jazdy i niezbyt uciążliwa, sprawdza się doskonale jako łącznik między Suwałkami a Turtulem, skąd można kontynuować wycieczkę po najciekawszej części Suwalskiego Parku Krajobrazowego. Dojazd z centrum Suwałk do Turtula liczy ok. 18 kilometrów.

Ogólny przebieg szlaku: Potasznia (0,0 km) - Okrągłe (5,4 km) - Turtul (9,9 km).


Szlak prowadzi w górnym biegu Czarnej Hańczy, w pobliżu jej wypływu z Jeziora Hańcza. Rzeka ma długość 142 kilometrów i stanowi dopływ Niemna. Jej nazwa pochodzi podobno od jaćwieskiego słowa "antis", oznaczającego kaczkę. Czarna Hańcza swoje źródła ma w północnej części Suwalskiego Parku Krajobrazowego, a w jej górnym biegu znajduje się najgłębsze w Polsce jezioro - Hańcza, którego głębiny mają ponad 100 metrów. Rzeka płynie na południowy wschód, przepływa przez Suwałki i następnie przez duże i piękne Jezioro Wigry, objęte ochroną jako park narodowy. Poniżej Wigier wpływa ona na teren Puszczy Augustowskiej i jest bardzo popularnym szlakiem kajakowym. W pobliżu obecnej granicy z Białorusią rzeka łączy się z Kanałem Augustowskim, stanowiąc wodne połączenie Wisły i Niemna.
Szlak biegnie głównie asfaltowymi drogami w dolinie rzeki, jedynie w górnej części wchodzi na polne drogi gruntowe. Odcinek ten jest bardzo ładny i widokowy. W pobliżu szlaku zobaczyć można jedne z najciekawszych form postglacjalnych w Polsce, jakimi są bruki polodowcowe i głazowiska. Występują one na wzgórzach otaczających dolinę Czarnej Hańczy, a objęte ochroną w okolicach wsi Rutka i nad Jeziorem Hańcza.
W miejscowości Turtul, gdzie przy starym młynie, na węźle szlaków rowerowych kończy się trasa, znajduje się siedziba Suwalskiego Parku Krajobrazowego. To najstarszy w Polsce park krajobrazowy, założonego w 1986 roku. Można stąd udać się na wycieczkę jednym ze szlaków rowerowych - na Górę Zamkową, do molenny w Wodziłkach, szlakiem wokół Jeziora Hańcza lub wrócić szlakiem Green Velo do Suwałk.

Atrakcje na szlaku:

1. Dolina Czarnej Hańczy

2. Suwalski Park Krajobrazowy

3. głazowiska.

Szlak w całości przejezdny dla roweru z sakwami / przyczepką rowerową. Szlak poprowadzony wyłącznie po drogach wyłączonych z ruchu pojazdów lub po drogach lokalnych o małym i bardzo małym natężeniu ruchu pojazdów, brak niebezpiecznych skrzyżowań. Szlak o charakterze rekreacyjnym. Szlak o szczególnych walorach widokowych.

DRUKUJ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013