Język:

Szlaki

Szlak rowerowy "Wokół Jeziora Białego i Studzienicznego"

Pozostałe szlaki

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
24.9 km
Czas
2:18 hh
Dla kogo
Dla rowerzystów okazjonalnych
Poziom trudności
dla początkujących
O szlaku
Najwyższy punkt
134 m
Najniższy punkt
117 m
Suma podjazdów
166 m
Suma zjazdów
170 m
Połączony z GreenVelo
TAK
Nachylenie
0.68 %
Oznakowanie
Niebieski
Województwo:
Podlaskie
Królestwo:
Suwalszczyzna i Puszcza Augustowska
Miejsce startu:
Rozwidlenie dróg ok. 400 metrów na północ od mostu nad Klonownicą, droga krajowa nr 8
Miejsce końca:
Rozwidlenie dróg ok. 400 metrów na północ od mostu nad Klonownicą, droga krajowa nr 8

Szlak "Wokół Jeziora Białego i Jeziora Studzienicznego" prowadzi, zgodnie ze swoją nazwą, dookoła tych jezior. Leżą one na północ od Augustowa i stanowią część systemu hydrotechnicznego Kanału Augustowskiego. Trasa ma formę pętli, jest oznakowana kolorem niebieskim i ma 25 kilometrów długości. Nadaje się znakomicie na rodzinną wycieczkę rekreacyjną. Biegnie głównie leśnymi drogami na brzegach jezior oraz fragmentem miasta Augustów. Atrakcją trasy są ładne widoki na jeziora, dwie śluzy Kanału Augustowskiego (przewięź i Swoboda) oraz sanktuarium maryjne w Studzienicznej. Szlak jest dość dobrze oznakowany i wyposażony w miejsca odpoczynku. Na trasie znajdują się liczne bary i punkty gastronomiczne.


Ogólny przebieg szlaku: Jezioro Białe, okolice mostku na Klonowicy (0,0 km) - Przewięź, śluza na Kanale Augustowskim (7,4 km) - Śluza Swoboda (12,0 km) - Studzieniczna, sanktuarium (15,9 km) - droga krajowa nr 16 (16,8 km) - Wojciech (18,6 km) - Augustów, początek drogi rowerowej (20,1 km) - Augustów, dworzec PKP (22,0 km) - Klonowica, most (24,6 km) - początek szlaku (25,0 km).


Szlak rozpoczyna się za mostkiem na rzece Klonownicy. Ta podobno zwana najkrótsza, żeglowna rzeką w Polsce (liczącą wg różnych źródeł od 550 do 800 m) łączy Jezioro Necko z pobliskim Jeziorem Białym Augustowskim, tworząc dalszy ciąg Kanału Augustowskiego. Sąsiednie Jezioro Rospuda, właściwie będące częścią Jeziora Necko, stanowi ostatni odcinek liczącego blisko 70 km długości, popularnego szlaku kajakowego Rospudy.
Szlak na ponad 7 kilometrów zagłębia się w lasy na północnym brzegu Jeziora Białego i prowadzi do wsi Przewięź, w której znajduje się jedna z zabytkowych śluz Kanału Augustowskiego, wybudowana w 1827 roku. Od tego miejsca szlak nadal biegnie lasami na wschód, tym razem północnym brzegiem kolejnego jeziora - Studzienicznego, do następnej śluzy Kanału - śluzy Swoboda. Ta również pochodzi z roku 1827 i jest ostatnią ze śluz w okolicy Augustowa. Jest jedną z 18 wybudowanych na całej długości Kanału (obecnie 14 śluz znajduje się w granicach Polski). Zniszczona została w trakcie działań wojennych, więc wygląd wrót odbiega od oryginału. Warto zwrócić uwagę na zabudowania obok śluzy. Przy każdej śluzie wybudowano drewniane zabudowania dla operatora śluzy.
Kanał prowadzi dalej na wschód, w stronę granicy. Biegnie też tam trasa Green Velo, wraz z którą szlak niebieski zawraca w kierunku Augustowa, tym razem południowym brzegiem jeziora. Trasa prowadzi do Studzienicznej, gdzie na wyspie jeziornej warto zobaczyć sanktuarium maryjne. Obok kaplicy znajduje się studnia z "cudowną" wodą i pomnik Jana Pawła II. Od tego miejsca szlakowi niebieskiemu towarzyszą znaki szlaku łącznikowego Green Velo i obie trasy prowadzą do Augustowa. W okolicach stacji kolejowej szlak biegnie nową drogą rowerową, a następnie zawraca do mostu na Klonowicy, gdzie znajduje się początek szlaku. Centrum Augustowa znajduje się niecałe 3 kilometry na południowy zachód od stacji kolejowej.
Szlak zgodnie ze swoją nazwą biegnie dookoła największego akwenu Żuław, jakim jest Jezioro Druzno. Trudno dokładnie określić powierzchnię tego płytkiego, położonego niemal na poziomie morza, akwenu, ale wynosi ona ponad 1000 hektarów. Jezioro to stanowi ostoję ptaków błotnych, prowadzi przez nie szlak Kanału Elbląskiego. Szlak zaczyna się w pobliżu drugiego co do wielkości miasta województwa warmińsko-mazurskiego, jakim jest Elbląg. Od nazwy tego miasta pochodzi nazwa okolicy - Żuławy Elbląskie. Początek szlaku znajduje się w bezpośredniej bliskości najniższego punktu w Polsce, jakim są Raczki Elbląskie. W tym miejscu teren obniża się blisko o 2 metry pod poziom morza, więc można o tym szlaku żartobliwie mówić, że jest "depresyjny". Szlak prowadzi przez typowy, płaski jak stół krajobraz żuławski. Na trasie zobaczyć można kilka zabytkowych domów podcieniowych, wybudowanych przez dawniej mieszkających na tych terenach osadnikach holenderskich, zwanych Mennonitami. Dodatkowo atrakcją są widoki na samo jezioro, szczególnie ciekawe dla miłośników ptaków. Trasa kończy się w Komorowie Żuławskim przy drodze krajowej nr S7 Gdańsk - Elbląg, na skraju Wysoczyzny Elbląskiej. Stamtąd dawną "siódemką" bezpiecznie można wrócić do Elbląga. Cechą szlaku jest przebieg po drogach z betonowych płyt JOMB - "jumbach", którymi wykładane są żuławskie drogi, biegnące przez bagna. Z uwagi na podmokły charakter terenu część płyt zapadła się, przez co jazda rowerem po szlaku jest dość uciążliwa. Z tego powodu polecane na szlak są rowery górskie z dobra amortyzacją. Szlak biegnie przez typowe dla Żuław otwarte, pozbawione drzew tereny, więc w wietrzne dni należy spodziewać się dodatkowej uciążliwości z powodu wiatru. Na trasie znajdują się liczne tablice informacyjne, a oznakowanie jest bardzo dobre. Po drodze można natomiast zakupić podstawowe produkty spożywcze w małych wiejskich sklepikach. Szlak ten jest polecany miłośnikom architektury i krajobrazu Żuław, nie obawiających się trudniejszej do pokonania nawierzchni.

Atrakcje na szlaku:

1. Augustów - zabytki, Kanał Augustowski, port, Muzeum Kanału Augustowskiego, atrakcje turystyczne

2. Jeziora Studzieniczne i Białe

3. Rzeka Klonownica i Kanał Augustowski

4. Śluza Przewięź

5. Śluza Swoboda

6. Sanktuarium w Studzienicznej.

Szlak w całości przejezdny dla roweru z sakwami / przyczepką rowerową. Szlak poprowadzony wyłącznie po drogach wyłączonych z ruchu pojazdów lub po drogach lokalnych o małym i bardzo małym natężeniu ruchu pojazdów, brak niebezpiecznych skrzyżowań. Szlak o charakterze rekreacyjnym.

DRUKUJ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013