Język:

Szlaki

Wokół Jeziora Sajno

Pozostałe szlaki

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
21.4 km
Czas
2:20 h
Dla kogo
Dla rowerzystów okazjonalnych
Poziom trudności
dla średniozaawansowanych
O szlaku
Najwyższy punkt
124 m
Najniższy punkt
111 m
Suma podjazdów
165 m
Suma zjazdów
159 m
Połączony z GreenVelo
TAK
Nachylenie
0.75 %
Oznakowanie
Żółty
Województwo:
Podlaskie
Królestwo:
Suwalszczyzna i Puszcza Augustowska
Miejsce startu:
Augustów, parking przy szkole muzycznej naprzeciwko starej poczty
Miejsce końca:
Białobrzegi

Szlak "Wokół Jeziora Sajno" prowadzi, zgodnie ze swoją nazwą, po obu brzegach tego jeziora. Rozpoczyna się w centrum Augustowa, biegnie przez Sajenek i kończy w Białobrzegach nad Kanałem Augustowskim. Ma 21 kilometrów długości, biegnie głównie dobrymi, leśnymi drogami gruntowymi oraz drogami rowerowymi szlaku Green Velo. Jest oznakowany kolorem żółtym.
Wraz z trasą powrotną z Białobrzegów wzdłuż Kanału Augustowskiego wycieczka dookoła jeziora liczyć będzie ok. 25 kilometrów. To łatwa trasa rekreacyjna, prowadząca w pobliżu rzek i jezior Augustowa oraz skrajem Puszczy Augustowskiej. Szlak jest dość dobrze oznakowany i wyposażony w miejsca odpoczynku. Na trasie znajdują się liczne bary i punkty gastronomiczne.


Ogólny przebieg szlaku: Augustów, budynek starej poczty (0,0 km) - most na rzece Netta (0,8 km) - skręt w leśną drogę do Jeziora Sajno (1,0 km) - droga rowerowa przy drodze wojewódzkiej nr 664 (3,3 km) - koniec drogi rowerowej, skręt na Sajenek (8,2 km) - Sajenek (9,8 km) - droga wojewódzka 664 (11,3 km) - skręt na leśną drogę na południowym brzegu Jeziora Sajno (12,2 km) - Białobrzegi (21,4 km).


Szlak rozpoczyna się w Augustowie, w pobliżu portu, przy budynku starej poczty. Niedaleko znajduje się historyczne centrum miasta. W zabytkowych budynkach Zarządu Portu znajduje się ekspozycja muzealna, poświęcona historii Kanału Augustowskiego. W mieście znajduje się przystań statków białej floty, pływają gondole, katamarany, funkcjonują liczne wypożyczalnie sprzętu wodnego, hotele i ośrodki wypoczynkowe oraz sanatorium.
Szlak biegnie wzdłuż Kanału Augustowskiego i we wschodniej części miasta zagłębia się w las, przekraczając kolejno dwa sztuczne kanały - Augustowski i Bystry. Netta, która przepływa przez Augustów, to rzeka mająca nieco ponad 100 kilometrów długości, składająca się w zasadzie z trzech cieków. W górnym biegu, powyżej Jeziora Necko nosi nazwę Rospudy, środkowy bieg do Jeziora Sajno to Kanał Bystry, i dopiero dolny odcinek nazywany jest Nettą. Wzdłuż rzeki od Augustowa płynie sztuczny Kanał Augustowski. Oba cieki wpadają do Biebrzy w okolicach Jasionowa, tworząc część rozległego systemu hydrograficznego bagien Doliny Biebrzy.
Od mostu na Kanale Bystrym szlak biegnie razem z łącznikiem trasy Green Velo ponad 4 kilometry drogą rowerową, prowadzącą wzdłuż drogi wojewódzkiej. W pobliżu wschodniego brzegu Jeziora Sajno szlak zakręca do wsi Sajenek, leżącego nad jeziorem o takiej samej nazwie. W zasadzie Jezioro Sajenek kiedyś było częścią Jeziora Sajno, lecz pomiędzy akwenami ponad 100 lat temu usypano groblę, na której zbudowano drogę i linię kolejową. Szlak okrąża jezioro, i po pokonaniu niespełna kilometra po drodze wojewódzkiej zagłębia się w lasy na południowym brzegu Jeziora Sajno.
Rynnowe, położone na południe od Augustowa Jezioro Sajno to największe z jezior Puszczy Augustowskiej. Jego powierzchnia to ok. 520 ha, a głębokość dochodzi do 27 m. Przepływa przez nie niewielka rzeka Sajownica, łącząca Sajno z rzeką Nettą. Nazwa jeziora wywodzi się prawdopodobnie od jaćwieskiego słowa "sõia" oznaczającego rzekę, nurt rzeczny. Nad brzegami Jeziora Sajno znajdują się pola namiotowe, a w jego pobliżu liczne szlaki turystyczne. Podobnie jak inne jeziora Puszczy, niemal w całości otoczone jest ono sosnowymi borami.
Szlak biegnie wysokim, południowym brzegiem jeziora przez około 10 kilometrów, gruntową drogą, do wsi Białobrzegi. Jest tu jedna ze śluz Kanału Augustowskiego i stary młyn. Z miejscowości tej wrócić można do Augustowa szlakiem rowerowym wzdłuż Kanału Augustowskiego.

Atrakcje na szlaku:

1. Augustów - miejscowość uzdrowiskowa, zabytki, Kanał Augustowski i Muzeum Kanału Augustowskiego

2. Kanał Bystry i Kanał Augustowski - sztuczne budowle hydrotechniczne

3. Jeziora: Sajno, Sajenek

4. Puszcza Augustowska

5. Białobrzegi - śluza

Szlak poprowadzony wyłącznie po drogach wyłączonych z ruchu pojazdów lub po drogach lokalnych o małym i bardzo małym natężeniu ruchu pojazdów, brak niebezpiecznych skrzyżowań. Szlak o charakterze rekreacyjnym.

DRUKUJ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013