Język:

Szlaki

Obwodnica rowerowa gminy Juchnowiec

Pozostałe szlaki

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
52.0 km
Czas
4:00 h
Dla kogo
Dla rowerzystów okazjonalnych, Dla miłośników dziedzictwa kulturowego
Poziom trudności
dla średniozaawansowanych
O szlaku
Najwyższy punkt
163 m
Najniższy punkt
129 m
Suma podjazdów
181 m
Suma zjazdów
205 m
Odcinki o dużym nachyleniu
2
Nachylenie
0.35 %
Oznakowanie
Zielony
Województwo:
Podlaskie
Królestwo:
Dolina Biebrzy i Narwi
Miejsce startu:
Białystok, skrzyżowanie ul. Ciołkowskiego i Wiosennej (Las Solnicki w pobliżu areoklubu)
Miejsce końca:
Niewodnica Krycja, skrzyżowanie ul. Mazowieckiej i Przemysłowej

Rowerowa obwodnica gminy Juchnowiec, zgodnie z nazwą, prowadzi przez teren tej gminy, pomiędzy Białymstokiem a doliną rzeki Narew. Jest to dość długa (ponad 50 km) trasa, która jest raczej płaska i niemal pozbawiona stromych podjazdów i zjazdów.

Ogólny przebieg szlaku to: Białystok, okolice aeroklubu (0,0) - Stanisławowo (5,6 km) - Narew za wsią Wojszki (26,1 km) - Kożany, cerkiew (31,3 km) - Juchnowiec Kościelny (44,3 km) - Niewodnica Kolonia (52,0 km).


Trasa prowadzi z przedmieść Białegostoku na południe, w pierwszej części przez podmiejski Las Solnicki, obok białostockiego aeroklubu. Trasa prowadzi po łagodnie opadającej w kierunku doliny Narwi równinie, przez rozległe pola i łąki południowych stron Białegostoku. Największą atrakcją są liczne zabytki tradycyjnego dla Podlasia budownictwa wiejskiego - bogato zdobione, stare chaty, kolorowe cerkwie i kapliczki. Najciekawszym miejscem na szlaku jest dawna, cerkiewna wieś Wojszki, w której zobaczymy wiele przepięknych, starych, drewnianych domów. Niemal każdy z nich jest bogato zdobiony licznymi, rzeźbionymi i malowanymi detalami drzwi, naroży i okiennic. Inną ciekawostką jest prawosławna cerkiew parafialna w Kożanach p.w. Krzyża Świętego z końca XIX wieku. To jedna z najładniejszych podlaskich świątyń wiejskich, pomalowana na piękny, błękitny kolor. Wnętrze posiada niezwykły, mistyczny klimat, a sama cerkiew położona jest w otoczonym kamiennym murem parku.
W pobliżu rzeki Narew szlak skręca na zachód, i ok. 6 km biegnie w pobliżu doliny tej rzeki, aż do wsi Czerewki. Ten fragment szlaku jest bardziej leśny i dość piaszczysty. Za rzeczką Mieńką szlak odbija na północ i przez gminny Juchnowiec prowadzi z powrotem w kierunku Białegostoku, do wsi Niewodnica Korycka przy drodze Białystok - Łapy. Z miejsca, gdzie szlak się kończy, do jego początku mamy ok. 6 km wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 678.
Szlak jest dość dobrze oznakowany i prowadzi głównie drogami asfaltowymi, na których jednak występuje duży ruch samochodowy. Z tego powodu nie powinien być rekomendowany na wycieczki rodzinne. Dość długi dystans oraz piaszczyste odcinki, szczególnie w dolinie Narwi w pobliżu wsi Zajączki sprawiają, że jest to propozycja wycieczki dla rowerzystów, posiadających dobrą kondycję.

Atrakcje na szlaku: 1. Białystok (atrakcje turystyczne)

2. Dolina Narwi - walory widokowe

3. Drewniana architektura wiejska - stare, bogato zdobione chaty

4. Cerkwie i kapliczki

5. Krajobraz wiejski pogranicza Puszczy Knyszyńskiej i doliny Narwi.

Szlak nie jest w całości przejezdny dla roweru z sakwami / przyczepką rowerową. Szlak poprowadzony w całości lub części po drogach, gdzie natężenie ruchu pojazdów jest średnie, występuje min. 1 niebezpieczne skrzyżowanie (pozbawione przejazdów rowerowych lub sygnalizacji świetlnej), raczej nie polecany dla rodzin z dziećmi. Szlak o charakterze rekreacyjnym. Szlak o szczególnych walorach dziedzictwa kulturowego.

DRUKUJ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013