Niebieski szlak rowerowy dookoła Rakowa to jedna z tras, wytyczonych dookoła tej miejscowości. Ma długość 30 kilometrów i prowadzi z tego, posiadającego ciekawe zabytki i historię miasteczka, dookoła Zalewu Chańcza i przez lasy doliny Łagownicy. Raków i jego okolica leży w słabo zaludnionej i silnie zalesionej, południowej części Gór Świętokrzyskich. Teren ten objęty jest ochroną jako Cisowsko-Orłowiński Park Krajobrazowy. Szlak biegnie głównie bocznymi drogami asfaltowymi i przez lasy. Okolica jest silnie pofałdowana, więc szlak prowadzi przez liczne podjazdy i zjazdy. Dość dużo leśnych dróg o ciężkiej do przejechania nawierzchni i ukształtowanie terenu sprawiają, że na szlak rekomendowane są rowery górskie. Wymaga też on dobrej kondycji.
Ogólny przebieg szlaku: Raków, rynek (0,0 km) - Pułaczów, stary młyn (6,2 km) - Niedźwiedź (8,7 km) - Arkuszów (10,4 km) - Rakówka (12,5 km) - Mocha (16,4 km) - Chańcza (18,7 km) - Korytnica (21,6 km) - Raków (30,6 km).
Szlak rozpoczyna się na rynku w Rakowie. To jedna z ciekawszych miejscowości województwa świętokrzyskiego. Od początku swego istnienia miasto związane było z arianizmem, czyli powstałym w XVI wieku i istniejącym do końca XVII wieku, radykalnym odłamem kalwinów, nazywanych także "braćmi polskimi". Funkcjonował tu zbór ariański, którego budynek zachował się do dziś. Działała także drukarnia ariańska, a w latach 1602-1638 istniała słynna Akademia Rakowska. Obecnie prócz zboru, warto zobaczyć w Rakowie późnobarokowy kościół parafialny pw. Świętej Trójcy.
Na rynku znajduje się jedno z miejsc odpoczynku szlaku Green Velo. Trasa ta przebiega przez Raków i prowadzi wspólnie z niebieskim szlakiem na wschód, aż do wsi Niedźwiedź. Na niedawno odnowionym rynku zobaczyć można starą studnię i fontannę z rzeźbami wodnych skorupiaków, nawiązujących do nazwy miasta.
Szlak prowadzi na wschód, kierować się należy w pierwszej części znakami Green Velo. Za obwodnicą Rakowa szlak zagłębia się w las. We wsi Jamno trasa Green Velo skręca na południe, a szlak niebieski biegnie leśną drogą w dolinę Łagownicy, gdzie w przysiółku Pułaczów zobaczyć można stary, drewniany młyn. Od tego miejsca szlak zatacza przez pola pętlę, we wsi Niedźwiedź ponownie napotykając znaki Green Velo. Po kilku kilometrach szlak odbija na południe, do wsi Chańcza.
Miejscowość ta dała nazwę pobliskiemu, sztucznemu jezioru - Zalewowi Chańcza. Nie należy nazwy tej mylić z jeziorem Hańcza na Suwalszczyźnie, również leżącym na szlaku Green Velo. Ten największy w całym województwie świętokrzyskim zbiornik wodny o powierzchni 340 hektarów stanowi doskonałą bazę do uprawiania sportów wodnych i rekreacji.
Trasa biegnie przez wypoczynkową wieś Chańcza, omija koronę zalewu i prowadzi przez Korytnicę, aby zachodnim brzegiem jeziora doprowadzić rowerzystę z powrotem do Rakowa.
Atrakcje na szlaku:
1. Raków - zabytki ariańskie, rynek
2. Zalew Chańcza
3. Lasy Cisowsko-Orłowińskiego Parku Krajobrazowego.
Szlak poprowadzony wyłącznie po drogach wyłączonych z ruchu pojazdów lub po drogach lokalnych o małym i bardzo małym natężeniu ruchu pojazdów, brak niebezpiecznych skrzyżowań. Szlak nie jest w całości przejezdny dla roweru z sakwami / przyczepką rowerową