Język:

Szlaki

Wyczynowy szlak rowerowy na Pierścienicę - niebieski

Pozostałe szlaki

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
11.0 km
Czas
1:24 h
Dla kogo
Dla miłośników kolarstwa górskiego
Poziom trudności
dla zaawansowanych
O szlaku
Najwyższy punkt
366 m
Najniższy punkt
267 m
Suma podjazdów
235 m
Suma zjazdów
232 m
Odcinki o dużym nachyleniu
8
Połączony z GreenVelo
TAK
Nachylenie
2.14 %
Oznakowanie
Niebieski
Województwo:
Świętokrzyskie
Królestwo:
Góry Świętokrzyskie i okolica
Miejsce startu:
Kielce, dolna stacja wyciągu na Pierścienicę i restauracja
Miejsce końca:
Kielce, dolna stacja wyciągu na Pierścienicę i restauracja

Niebieski, wyczynowy szlak rowerowy dookoła góry Pierścienica to znakomita i dobrze oznakowana trasa o charakterze MTB, wytyczona w bezpośredniej bliskości Kielc. Ma 11 kilometrów długości i jest trasą typowo terenową, górską, z licznymi podjazdami i zjazdami, odcinkami pełnymi kamieni i korzeni. Dedykowana jest dla doświadczonych rowerzystów na rowerach górskich. Szlak jest bardzo dobre oznakowany. Naprawdę niewiele miast w Polsce poszczycić się może tego typu szlakami, typowymi dla gór. W przypadku Kielc taka trasa leży w granicach miasta, na rekreacyjnych terenach Stadionu Leśnego i zboczach Pierścienicy.


Ogólny przebieg szlaku: Kielce, stacja dolna wyciągu narciarskiego przy Alei na Stadion (0,0 km) - rozwidlenie ze szlakiem Green Velo (0,9 km) - przełęcz między Pierścienicą a Kamienną Górą (2,5 km) - Kamienna Góra (3,1 km) - Rezerwat Biesak-Białogon (4,4 km) - skraj lasu na południowych stokach Pierścienicy, droga asfaltowa (6,7 km) - droga do Sukowa i ulicy Ściegiennego (9,4 km) - parking, miejsce odpoczynku szlaku Green Velo (10,7 km) - Kielce, stacja dolna wyciągu narciarskiego przy Alei na Stadion (11,0 km).


Szlak rozpoczyna się i kończy przy wyciągu narciarskim, restauracji i hotelu. To dobre miejsce na odpoczynek po pokonaniu szlaku. Jest tu też myjka rowerowa i możliwość bezpiecznego zaparkowania roweru. Trasa biegnie około 900 metrów wspólnie ze szlakiem Green Velo wzdłuż Alei na Stadion, następnie skręca pod górę w drogę gruntową. Tu znajduje się pierwszy ostry podjazd, kamienistą drogą, w wyoranym przez wodę i rowerzystów wąwozie. Szlak wznosi się do przełęczy między dwoma wzniesieniami pasma Pierścienicy, na której znajduje się kapliczka i niewielka polana.
Z tego miejsca szlak kieruje się na niższe ze wzniesień - Kamienną Górę, wysokości 366 metrów. Od tego miejsca trasa prowadzi w dół, obok rezerwatu Biesak-Białogon. To dawny kamieniołom, w którym znajduje się niewielkie jeziorko. Stąd szlak zakręca na południe, w dolinkę między masywem Pierścienicy a wzgórzem Biesak. Prowadzi na skraj lasu do drogi asfaltowej i biegnie skrajem lasu przez południowe stoki Pierścienicy. Pola uprawne oddzielają lasy od zabudowań podkieleckiej wsi Sitkówka-Nowiny. Następnie zagłębia się ponownie w las i okrążając od wschodu masyw Pierścienicy, szlak wraca do Alei na Stadion w pobliżu parkingu. Jest tu miejsce odpoczynku szlaku Green Velo, a niecałe 300 metrów dalej punkt początkowy szlaku przy wyciągu i restauracji.

Atrakcje na szlaku:

1. Pierścienica - lasy, trasa zjazdowa, widok na Kielce,

2. wyciąg, restauracja.

Szlak nie jest w całości przejezdny dla roweru z sakwami / przyczepką rowerową. Szlak poprowadzony w oddzieleniu od ruchu pojazdów, wyłącznie bezpieczne przejazdy rowerowe przez drogi publicznem wydzielone drogi rowerowe oraz drogi wyłączone z ruchu samochodowego, drogi polne, leśne i inne. Szlak dla miłośników kolarstwa górskiego i jazdy typu offroad.

DRUKUJ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013